České dráhy od neděle mění jízdní řád a zdražují jízdné

V neděli začíná platit nový jízdní řád Českých drah. Na železnici tak přibude několik dálkových rychlíků, současně ale přestanou jezdit některé lokálky, konkrétně například v Pardubickém kraji. To však není jediná změna, kterou České dráhy pro své klienty přichystaly. Od 11. prosince totiž podraží i jízdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy představily moderní motorový vůz Regio-Shuttle RS1 | Foto: Tomáš Adamec

Zdražení záleží na typu jízdného. Obecně se dá říci, že dráhy podraží obecné jízdné o pět procent. Třeba jízdenka z Prahy do Příbrami dnes stojí 104 koruny, od neděle za ní cestující zaplatí 110 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdražení jízdného Českých drah mluvil na Radiožurnálu Jan Herget

Za vyšší cenu se budou prodávat i některé předplatné jízdenky. Například karta In senior bude od neděle o sto korun dražší, stejně jako kilometrická banka, u které člověk zaplatí za 2000 kilometrů 2100 korun.

Kdo chce ušetřit, může si zakoupit jízdenku předem za dnešní ceny, ale jen na následujících 60 dní. U jednorázového jízdného se to asi moc nevyplatí, ale u předplatných aplikací už mohou lidé ušetřit i několik set korun, protože ty se dají koupit na rok, na dva nebo dokonce tři roky dopředu. Například aplikaci In 100 lze dnes a zítra pořídit o 1100 korun levněji, než tomu tak bude od neděle.

Dráhy odůvodňují takové zdražení jízdného tím, že se od ledna zvyšuje DPH a stát přestává dotovat slevy pro seniory.

Dráhy slevy pro seniory rušit nebudou, na únor chystají nabídku vlastních zlevněných tarifů pro důchodce. Do té doby, tedy ještě celý leden, zůstanou slevy stejné, jako nyní a dráhy je budou financovat ze svého.

Jan Herget, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme