České dráhy od prosince zvýší ceny jízdenek i zákaznických karet

České dráhy budou zdražovat jízdné. Od 14. prosince zaplatíme za jízdenky v průměru o 7,5 procenta víc. Základní jízdné bude dražší o dvě koruny, a to nezávisle na délce trasy, zdraží se i jízdné zákaznické. Například nejvyužívanější In-karta bude od poloviny prosince stát 990 korun, zatímco teď je za 600. O 200 korun bude dražší i kilometrická banka, která přijde na 2000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestování vlakem | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní argumentem pro zdražování je podle vedení podniku inflace a tím i stoupající náklady na provoz. Petr Moravec z generálního ředitelství Českých drah připomněl také lednové zvýšení DPH, které ČD do loňského tarifu nezakomponovaly.

"Hlavní vstupy jako elektrická energie a nafta se nepohybují podle inflační křivky, například u elektrické energie, která je pro nás zhruba ze 60 procent hlavním médiem, je to cirka 13 až 15 procent," řekl Moravec. Tržby z osobní dopravy by se podle něj po zvýšení cen mohly zvýšit o půl miliardy korun.

Kromě základního a zákaznického tarifu se zvyšuje cena i dalších jízdenek a věrnostních karet. Síťová jízdenka na celý den - ČD Net - bude stát místo dosavadních 440 nově 450 korun, denní krajská síťová jízdenka REGIONet přijde na 150 korun, tedy o 20 více než dosud. Dražší bude také víkendová jízdenka SONE+ a běžné místenky.

Výrazně si připlatí senioři nad 70 let, kteří s takzvaným Senior pasem mohou jezdit vlakem zdarma. Za roční Senior pas zaplatí o téměř 400 korun více než nyní, celkem 990 korun. Více zaplatí i studenti, kteří dosud měli slevu 55 procent z obyčejného jízdného, od prosince to bude 45 procent.

Na druhé straně chtějí dráhy motivovat cestující k nákupu jízdenek při takzvaném alternativním prodeji. "Proti tomu jdou nové bonusy, které zvýhodňují zákazníky, kteří nakupují buď bezhotovostně, nebo samoobslužně, to znamená internetový a telefonický prodej, nákup jízdenek v automatu nebo platba platební kartkou na pokladně. Tady všude budou cestující sbírat bonusy ve výši tří nebo šesti procent a budou mít možnost tento nárůst jízdného kompenzovat," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

K plošnému zdražení přistoupily dráhy opět po roce, naposledy se jízdné zvyšovalo loni v prosinci. K dílčímu zdražení došlo i v polovině letošního roku, kdy podražila kilometrická banka na současných 1800 korun. Ještě loni v prosinci přitom knížečka s 2000 kilometry stála 1400 korun. Nový jízdní řád a s ním i vyšší tarify začne letos platit 14. prosince.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme