České dráhy platí statisíce na pojistky managementu

České dráhy vyplácejí svým topmanažerům měsíčně nebývalé vysoké částky na osobní pojištění. Záležitost těchto netradičních požitků ve státem vlastněné hluboce ztrátové firmě už doputovala na antimonopolní úřad. Pojistky jsou navíc podle zjištění Českého rozhlasu uzavřené u AXA životní pojišťovny, ve které dlouhou dobu působil stávající šéf ČD Petr Žaluda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda | Foto: Tomáš Adamec

České dráhy (ČD) přispívají nemalými sumami na pojištění asi desítce manažerů a jejich blízkých spolupracovníků.

Na tuto skutečnost upozornil počátkem listopadu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže anonymně jeden ze zaměstnanců personálního odboru ČD s tím, že při uzavírání smluv mohl být porušen zákon o veřejných zakázkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odměňováním managementu Českých drah se v pořadu Pod kůži zabýval redaktor Jan Hrbáček

Mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa potvrdil, že na úřad tato informace doputovala: "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v nedávných dnech obdržel anonymní podnět a v současné době se zjišťuje, zda padá do kompetence našeho úřadu."

Z informací už zmiňovaného zaměstnance drah vyplývá, že výše příspěvků na pojištění činí měsíčně až 85.000 korun na osobu. Navíc má podle téhož zdroje stejný okruh lidí sjednáno ještě rizikové pojištění. Na každého obdarovaného šťastlivce tak měsíčně odteče dalších 13.500 korun.

Podle upozornění, které dorazilo na antimonopolní úřad, jsou pojistky uzavřené na tři roky. Po naplnění smlouvy mohou šéfové Českých drah s naspořenou částkou volně disponovat.

Sto tisíc korun měsíčně

Český rozhlas proto poslal generálnímu řediteli Českých drah Petru Žaludovi otázku, jak to je s jeho pojištěním a jestli mu dráhy skutečně platí na pojištění téměř 100.000 měsíčně. Na otázky zaslané sms zprávou Žaluda odpověděl následovně:

"Ano, mám uzavřenou životní pojistku, na kterou mi může zaměstnavatel přispívat. Není to žádná novinka. Řídící orgány společnosti jsou o ní plně informovány. Pokud se jedná o odměňování, rád bych připomněl, že jsem jako jediný ředitel snížil svůj plat i platy celého managementu o 15 procent, zrušil bonusy za rok 2009 a omezil další výhody, například užívání služebních aut."

Protože se Žaluda odmítl vyjádřit k výši proplácené pojistky, zeptali jsme se ho znovu, jestli máme tedy její námi zjištěnou výši považovat za potvrzenou. Žaluda ale v další sms zprávě znovu odmítl sumu prozradit. "Je to moje individuální pojistka, k jejím detailům se nebudu vyjadřovat," napsal.

Odborář: Je to střet zájmů a nemravnost

Informace o vysokých pojistkách, za které dráhy zaplatí za dobu jejich platnosti miliony korun, potvrzuje i šéf svazu Odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek, který byl členem dozorčí rady drah do letošního ledna:

"Já jsme tyto údaje samozřejmě viděl také už před řadou měsíců. Částky skutečně jsou v součtu téměř sto tisíc. Je to paradoxně jakési spoření pro vrcholový management, které se navíc realizuje ve společnosti AXA, ve které v době podpisu těchto smluv a v době, kdy se tam peníze nasměrovaly, zastával významnou funkci stávající generální ředitel. Takže zaprvé to byl nepochybný střet zájmů, zadruhé je to neskutečná nemravnost."

Jak odborář Dušek upozornil, Petr Žaluda členství v dozorčí radě pojišťovny AXA ukončil až letos v půlce září. Obrátili jsme se proto na pojišťovnu, aby se k informacím Českého rozhlasu vyjádřila. Její mluvčí Marek Zeman to ale odmítl.

"Vzhledem k povinnosti zachovávat mlčenlivost nejsme oprávněni sdělovat jakékoliv informace o konkrétních pojistkách či o pojistnících nebo pojištěncích," uvedl Zeman.

Upozornil na pojistky a skončil

Odborář Dušek naznačuje, že právě informace o vysokých pojistkách manažerů drah byla jedním z důvodů, kvůli kterým musel letos na jaře opustit křeslo šéfa dozorčí rady Českých drah Zdeněk Žák. Za neobvykle vysoké požitky chtěl vedení drah odvolat.

V dozorčí radě se ale proti němu překvapivě postavili i zástupci železničních odborů a pro výpověď si k tehdejšímu ministrovi došel naopak Žák.

"Je to další střípek do mozaiky velmi podezřelého, netransparentního chování stávajícího managementu Českých drah. Nejen odborníci, ale už laici nevěřícně kroutí hlavou, jak je něco takového v civilizovaném světě možné," podotkl Zdeněk Žák.

Problematice odměňování v Českých drahách se bude věnovat dnešní pořad Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl třetí.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme