České dráhy přestanou přepravovat živá zvířata

České dráhy končí s převážením živých zvířat jako zásilek. Od 12. prosince, současně s novým jízdním řádem, bude možné živá zvířata po železnici převážet jen jako zavazadlo s lidským doprovodem. Chovatelům tak nastávají těžké časy. Dráhy byly posledním přepravcem, který takovou službu umožňoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní vlak

Nákladní vlak | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

„Dvakrát týdně posíláme čtyři balíky připraveny k expedici akvarijních rybek,“ přiznává akvarista Tomáš Hradílek z Lipníka nad Bečvou. Jeho rybky se přes zprostředkovatelské firmy dostávají i na další kontinenty.

Teď je ale jeho koníček, který mu byl i vítaným přivýdělkem, v ohrožení. „Pro mě je to velice nepříznivá informace a vážně přemýšlím o tom, že kdyby kolem toho bylo mnoho komplikací, přestanu tuto živnost provozovat,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČD končí s přepravou živých zvířat. Podrobnosti od reportéra Martina Drtiny v Ranním Radiožurnálu.

Podobně reagují na oznámení drah i další chovatelé. Železnice své rozhodnutí brání tím, že musí respektovat nařízení Evropské unie, které přepravu živých zvířat zpřísňuje.

„Před řadou let bylo možné posílat zvířata poměrně jednoduše – formou spěšnin. Později byl ten systém trošku složitější a přísnější na základě příslušné legislativy. I tehdy jsme zaznamenali kritiku a odpor ze strany chovatelů,“ říká za České dráhy Petr Šťáhlavský.

Výměna zvířat mezi chovateli se zkomplikuje

Ohlášená změna zaskočila Český svaz chovatelů zvířat. Ten se teď obává o existenci některých výstav. Komplikovanější bude i obyčejná výměna kusů mezi chovateli z větší dálky.

„Bylo to v normálních přepravkách, které se používaly na zvířata, nic zvláštního k tomu nebylo potřeba. Když chovatel potřeboval koupit nebo vyměnit zvířata, poslal je třeba z Čech na Moravu nebo jinam a bylo to bez problémů. A toto se ruší,“ říká předseda svazu Jiří Král.

Už předtím podobnou službu přestala nabízet i Česká pošta. Železnice je posledním tuzemským přepravcem, který se transportu drobného zvířectva doposud věnoval.

Svaz se proto pokusí s dráhami ještě vyjednávat. Pokud se to nepodaří, majitelům zvířat nezbude, než své chovance vozit autem nebo je při cestách vlakem osobně doprovázet.

Martin Drtina, Jana Zemková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme