České dráhy za první půlku roku přepravily o 2,5 procenta cestujících víc než loni

České dráhy letos v prvním pololetí přepravily přes 91,6 milionu cestujících, což je meziroční růst o 2,5 procenta. Díky tržbám z prodeje jízdenek a kontrole nákladů skončila firma podle českých účetních standardů pololetní hospodaření se ziskem více než 300 milionů. Ve středeční tiskové zprávě to uvedl místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák. Státní dopravce loni přepravil 179 milionů cestujících, nejvíce za deset let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Za prvních šest měsíců s námi cestovalo o 2,2 milionu zákazníků více než loni. Největší nárůsty jsou přitom tradičně v příměstské dopravě, ale také na klíčových dálkových relacích,“ uvedl Dvořák. Na klíčových tratích jako Praha – Ostravsko, Praha – Brno, Praha – Hradec Králové, Praha – České Budějovice, Praha – Olomouc nebo Praha – Ústí nad Labem dosáhl dopravce v prvním pololetí dvouciferných nárůstů počtu cestujících.

Dopravcům v Česku chybí stovky strojvedoucích. Situace se může ještě zhoršit, hodně jich přesluhuje

Číst článek

Podle Dvořáka se tak letošní podnikatelský plán zatím podařilo nejen dodržet, ale dokonce o více než 100 milionů korun překonat. Hlavním cílem podle něho je vybudovat nový trh a zvýšit podíl ekologické dopravy.

„I proto náš investiční plán počítá s tím, že v příštích pěti letech nakoupíme vozidla za zhruba 40 miliard korun. Desítky nových vozů, ale i ucelených jednotek se již vyrábějí. Například je to 50 vozů pro dálkovou dopravu, pět netrakčních jednotek pro Moravskoslezský kraj a 31 elektrických jednotek pro linku spěšných vlaků Plzeň – Cheb – Karlovy Vary, linku Klatovy – Plzeň – Beroun, pro kraj Vysočina a Jihočeský kraj,“ uvedl.

Soukromý dopravce RegioJet za letošní první pololetí přepravil svými vlaky 3,1 milionu cestujících, což je o 12 procent více než za stejné období loňského roku. RegioJet kvůli rostoucímu počtu cestujících plánuje nákup až stovky nových vozů, aby mohl své přepravní kapacity zvýšit. Na rozšíření kapacit vozového parku použije firma peníze získané z červnové emise dluhopisů, která vynesla 921 milionů korun.

České dráhy vypravují denně v průměru 7016 vlaků, které v průměru ujedou kolem 340 tisíc kilometrů za den.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme