České dráhy přidají v předvánočních vlacích 10 tisíc míst. Spoje posiluje i konkurence

České dráhy se připravují na předvánoční nápor cestujících. Předvánoční vlaky proto posílí o 10 tisíc míst, více jich bude téměř ve všech expresech a rychlících jedoucích z Prahy. Vedle toho ve dvou dnech vypraví i mimořádný odpolední spoj z Prahy do Ostravy, informoval ve čtvrtek státní dopravce. Dopravu posílí také konkurenční dopravci. Vánoce patří tradičně k nejvytíženějším obdobím při cestování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

České dráhy začaly s posilováním vlaků již ve čtvrtek a budou v něm pokračovat až do pondělí. Tradičně je největší zájem o cestování z hlavního města na střední a severní Moravu. Právě ve směru z Prahy na Olomouc a Ostravu proto v pátek a pondělí dopravce vypraví posilový vlak InterCity Ostravan s kapacitou přes 400 míst k sezení.

Správa železnice nemůže kácet stromy kolem trati jen proto, že jsou v dopadové vzdálenosti, rozhodl soud

Číst článek

Vlak v obou dnech odjede z Prahy v 15.36 a zastaví v Zábřehu na Moravě, v Olomouci a jízdu ukončí v Ostravě. Posíleny budou také další linky, například z Prahy do Plzně a Chebu, z Prahy přes Ústí nad Labem do Chebu nebo z Prahy do Českých Budějovic. Další vozy jsou zařazeny i do vlaků na Slovensko.

Vedle toho dráhy připraví přes 40 posilových vozů pro případné operativní navyšování kapacit. Ty budou soustředěny ve významných uzlech, jako je například Praha, Olomouc, Bohumín, Brno nebo Plzeň.

Posiluje i konkurence

Vysokou vyprodanost vlakových i autobusových spojů hlásí i RegioJet. Největší zájem je tradičně o cestování na trase Praha-Ostravsko-Košice. „Zejména v pátek, v neděli a v pondělí spoje posilujeme,“ řekl mluvčí Aleš Ondrůj.

Železniční ‚revoluce‘ na startu drhne. Ale konkurence přinese kvalitu i úspory pro stát, říká novinář Sůra

Číst článek

Na většině odpoledních spojů z Prahy ve směru do Ostravy pojedou osmivozové soupravy, na nočním spoji Praha-Košice v současné době dopravce počítá s 13 vozy. „Nicméně zde je předpoklad, že do prodeje dáme ještě další místa,“ dodal Ondrůj.

Cestujícím doporučil včasnou rezervaci i u spojů po svátcích a po Novém roce, které budou zřejmě také vyprodané. RegioJet vedle vlaků posiluje i kapacitu svých autobusových spojů.

Až o 30 procent posílí kapacitu autobusový dopravce FlixBus. Vyprodané jsou zejména spoje z Prahy na Moravu a Slovensko.

„S předstihem jsme navýšili přepravní kapacity na našich vnitrostátních spojích pro období Vánoc, a to přibližně o deset procent, na mezinárodních linkách až o 30 procent. Mezi Prahou a Košicemi jsme na tento pátek a sobotu přidali do prodeje další posilové spoje, navyšujeme i přepravní kapacitu například do Salcburku,“ sdělila mluvčí FlixBus Martina Čmielová.

Velmi vytížené jsou před svátky i vlaky a autobusy Leo Express. Stejná je situace i mezi svátky. V některých časech tak cestující už nemohou jízdenky sehnat.

Doba vánočních svátků je každoročně nejvytíženějším obdobím z hlediska cestování. Kromě Vánoc posilují dopravci spoje pravidelně ještě během Velikonoc, před letními prázdninami, na Dušičky nebo při konání velkých sportovních akcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme