Železničáři budou moci využívat režijní jízdenky i na jihu Moravy. Kraj se vzdá části tržeb

Radní Jihomoravského kraje schválili podmínky smlouvy s Českými drahami, která umožní zaměstnancům jezdit vlaky Českých Drah i na jižní Moravě na zaměstnanecké jízdenky, tzv. režijky. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD). Smlouva mezi krajem a dopravcem, která je platná od 1. ledna, to zatím neumožňuje.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci si budou moci kupón pro jižní Moravu koupit za příplatek od čtvrtka 23. ledna. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V dohodě, kterou obě strany podepsaly v pondělí odpoledne, je uvedeno, že České dráhy musí za každého zaměstnance, který chce takto používat vlaky na jižní Moravě, připlatit 1500 korun za rok. Základní cena zaměstnanecké jízdenky je 1100 korun.

Železničářské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, ve vlacích Jihomoravského kraje neplatí režijky

Číst článek

Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná řekla, že si zaměstnanci mohou kupón pro jižní Moravu koupit za příplatek od čtvrtka 23. ledna. Zatím dostanou papírovou jízdenku, od 1. března jej získají v elektronické podobě. Platná bude až do 12. prosince.

Hrozba stávky

Odborové sdružení železničářů na začátku roku vyhlásilo stávkovou pohotovost. Pokud by dopravce s krajem nenašli řešení, které by umožnilo zaměstnancům zaměstnanecké jízdenky používat, ohlásili již s předstihem stávku na čtvrtek 30. ledna.

„O dalším postupu bude jednat stávkový výbor Odborové sdružení železničářů a ve středu i jeho ústředí,“ napsal v SMS zprávě předseda sdružení Martin Malý.

Za problémy na železnicích dostane Arriva další pokutu. Ministerstvo ji zatím vyčíslilo na 670 000

Číst článek

Kraj původně zabránil využívání zaměstnaneckých jízdenek kvůli tomu, že uzavřel s Českými drahami tzv. brutto smlouvy, což znamená, že veškeré tržby plynou kraji. V případě uznávání režijek by kraj o část tržeb přišel.

„Jsem rád, že se naše úsilí podařilo dotáhnout do zdárného konce a že všichni drážní zaměstnanci budou moct využívat výhod nových režijek. Udělali jsme maximum pro to, abychom drážním zaměstnancům zajistili benefit, který si zaslouží, a věřím, že budou spokojení,“ řekl náměstek hejtmana Hanák. 

Kromě zaměstnanců ČD mohou za stanovených podmínek zvýhodněně využívat osobní a spěšné vlaky na jižní Moravě i zaměstnanci správy železnic, ministerstva dopravy a Drážního úřadu.

Zaměstnanci ČD, kteří zajišťují dopravu na jižní Moravě, mohou také používat zvýhodněnou jízdenku krajského integrovaného systému za 480 korun za rok, pro rodinné příslušníky ji mohou mít za 990 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme