České dráhy zaplatí Olomouckému kraji pokutu za zpožďování vlaků

Olomoucký kraj uložil železnici sankci 5 a půl milionu korun za to, že vlakové spoje nejezdí včas. Krajský úřad si od drah vlaky objednává a také za ně platí. Ročně přispívá až třemi sty milióny korun. České dráhy tak zajišťují pravidelné spoje do všech oblastí na Olomoucku. Vlaky se ale zpožďují, a tak se krajský úřad rozhodl pro finanční sankci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak | Foto: Jan Rosenauer

České dráhy každý měsíc vykazují množství spojů, které byly zpožděny a přesáhly dohodnutou maximální 15 minutovou hranici. Za devět měsíců tohoto roku se našlo takovýchto spojů více než 200. Potvrdil to radní Olomouckého kraje Petr Polášek:

"Na základě smlouvy o úhradě základní dopravní obslužnosti Českými drahami máme i klauzuli o penalizaci za zpoždění, které přesáhlo 15 minut a vina je na straně dopravce. Nejčastější důvody zpoždění jsou pozdní zavedení souprav, zavedení takzvaných pomalých jízd nebo pozdní nástup personálu a podobně."

Nejvíce opožděných vlaků bylo na tratích Olomouc-Prostějov, Olomouc-Šumperk a Šumperk-Krnov. V návaznosti na zpožděné soupravy se opožďuje také navazující doprava. Jak potvrzuje mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, svou vinu železničáři připouštějí a do budoucna se budou snažit snížit počet zpožďovaných spojů:

"Bude připraven nový grafikon, který by měl lépe respektovat výlukovou činnost. Pokud se kraj rozhodne udělit nám smluvní pokutu, na kterou má ze smlouvy nárok, je to jeho plné právo. Snažíme se, abychom cestující odvezli a dovezli tam, kam máme, a aby to bylo včas. Je pravda, respektive Olomoucký kraj má pravdu v tom, že to ne vždy vyjde."

Pro České dráhy je to už druhá pokuta za zpožďování vlaků. V létě železnici sankcionoval kraj Liberecký čtyřmi miliony a 350 tisíci korunami. Všechny krajské samosprávy ale nemohou České dráhy za zpožďování vlaků pokutovat. Některé to totiž nemají ve smlouvách. Řada z nich chce ale sankční podmínky zahrnout do nových smluv.

Další informace naleznete ZDE.

Andrea Bzonková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme