České dráhy zdražují jízdné kvůli zvýšení DPH

Ke změnám v jízdním řádu a v tarifech Českých drah v tomto čase dochází už tradičně, letos ale byly možná větší, než bývalo zvykem. Obyčejné jízdné stojí v průměru o 5 procent víc. Na některých tratích se omezily spoje, některé, převážně regionální linky, rovnou zanikly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na peronu a vlak Regionova | Foto: Karel Chlumec

Vedení Českých drah říká, že musí při zvyšování cen reagovat například na zvýšení daně z přidané hodnoty.

„Našim cestujícím jsme se snažili připravit ty naše nabídky co nejlépe tak, aby si každý našel tu svoji a aby každý mohl cestovat jako dosud. Samozřejmě, že vzhledem k tomu, že naše společnost již tři roky jízdné nezdražovala, tka jsme přistoupili vzhledem ke zvýšení daně z přidané hodnoty k určitému zdražení,“ uvedl ředitel odboru produktů a obchodu Českých drah Vladimír Peléšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel odboru produktů a obchodu ČD Vladimír Peléšek a prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka diskutují o změnách v dopravě v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Zdůraznil, že se v zásadě nejedná o zdražení, ale o kompenzaci daně z přidané hodnoty.

„Připravili jsme i spoustu novinek v našem novém jízdním řádu. Například jsme se snažili zatraktivnit jízdu naším vlakem Pendolino, nabídli jsme akviziční ceny místenek, rychlejší spojení tak, aby každý cestující byl spokojen,“ řekl Vladimír Peléšek.

Prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka se domnívá, že se zdražením se „nedá nic jiného dělat“. Problém vidí v celkové dopravní politice státu a postupném zvyšování DPH.

„Mnohdy cestující veřejnost, která třeba vlakem moc nejezdí, tak si myslí, že České dráhy si prostě vzpomenou a zavedou si nějaký vlak. To tak, prosím vás, dneska není. My opravdu plníme objednávky krajů, plníme objednávky ministerstva dopravy,“ řekl Vladimír Peléšek.

„Dálkovou dopravu objednává ministerstvo dopravy a regionální objednávají jednotlivé krajské úřady,“ potvrdil Miroslav Vyka.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme