České dráhy zruší od poloviny prosince řadu spojů

Od poloviny prosince začne platit nový jízdní řád a zároveň ubude v některých krajích řada vlakových spojů. Nejvíc jich přestane jezdit v Královéhradeckém kraji, zhruba každý desátý. Může za to každoroční finanční ztráta regionálních vlaků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek podotýká, že procento zrušených spojů se v jednotlivých krajích podstatně liší.

"Myslím, že se nám podařilo domluvit docela dobrý kompromis. To znamená, zůstala většina spojů. Celkově bude v celostátním průměru asi o dvě procenta spojů méně," řekl Blažek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek byl hostem Ranního interview.

Mezinárodních spojů by se rušení týkat nemělo. "Mezinárodní spoje nepřestanou jezdit, pokud k tomu nebude nějaký důvod. Například se chystá přestavba vídeňského nádraží, ale to neznamená, že jich pojede méně, spíš to znamená, že pojedou jinak," podotkl náměstek.

České dráhy ale zruší některé nevytížené rychlíky. Týká se to například mezinárodního rychlíku Komenius, o který nebyl v Polsku dostatečný zájem. Nevyjedou také dva večerní rychlíky na trase Praha - České Budějovice. Víc rychlíků bude naopak jezdit z Brna přes Olomouc a Šumperk do Jeseníku.

"Omezení se týkají hlavně vlaků, které jezdí v sedle, to znamená například v dopoledních hodinách nebo v sobotu pozdě odpoledne, večer. Vybrány byly spoje, které byly málo vytížené," upřesnil mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský byl hostem poledních Ozvěn dne.

Cestující se ale podle Blažka nemusejí obávat toho, že by za cestu vlakem platili víc. "I když se zvyšuje DPH, tak se nepromítne do cen jízdenek. Drobné úpravy se budou týkat jen internetových jízdenek, ale v podstatě se na dráze zdražovat nebude," dodal Blažek.

Jan Pokorný, Petr Medek, Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme