České firmy mají nedostatek IT specialistů, podle odhadů chybí až 100 tisíc programátorů

V Česku chybí IT odborníci, shodují se personální agentury. A to i přesto, že specializované vysoké školy ročně absolvuje přes dva a půl tisíce lidí. Podobně jsou na tom i evropské firmy, kterým chybí přes 700 tisíc počítačových odborníků. Nedostatek softwarových vývojářů by se navíc měl podle personální společnosti AC jobs v dalších letech ještě zhoršovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programování. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

Sedmadvacetiletý Robin vystudoval Elektrotechnickou fakultu na ČVUT v oboru softwarové technologie a management. Práci našel už dva měsíce po dokončení studia.

„Když to srovnám třeba s některými svými kamarády, tak to asi rychlé bylo. Já jsem musel absolvovat jen dva pohovory a práci jsem našel na druhý pokus a dokonce i v oboru, který jsem chtěl dělat,“ říká.

Podobných absolventů je ale v Česku nedostatek. A to i přesto, že tyto školy každým rokem opustí podle Českého statistického úřadu až dva a půl tisíce mladých lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedostatek IT odborníků není problémem jen v Česku, podle odhadů by jich v celé Evropě mohlo v roce 2020 chybět i více než 800 tisíc

Podle Tomáše Ervína Dombrovského z portálu Jobs.cz je větší poptávka po IT odbornících kvůli tomu, že firmy stále více používají nový software a potřebují proto dobré programátory.

„Celá ekonomika se digitalizuje a dokonce firmy, které dříve, před pěti, šesti lety neměly potřebu dělat nějaký vlastní vývoj, typicky třeba banky, jsou dnes už softwarově orientované,“ vysvětluje.

Nedostatek IT specialistů se ale podle ředitelky personální společnosti ManpowerGroup Jaroslavy Rezlerové v posledních letech prohloubil. Podle jejích odhadů jen na tuzemském trhu chybí 100 tisíc programátorů.

„IT odborníci nejsou, nebo je jich zoufale málo. Všechna sociální média, všechno to, co se děje v online světě vlastně využívá marketing úplně každé firmy,“ dodává.

Vyšší platy

Podle portálu Jobs.cz hledají firmy v Praze téměř 400 nových IT pracovníků. A to i přesto, že už nástupní plat je vyšší ve srovnání s jinými obory až o 15 tisíc korun, říká Marcela Vyskoková z personální agentury AC jobs.

„Nástupní plat u těchto pozic je vyšší především proto, že se jedná o velmi lukrativní obory, kde ta poptávka převyšuje nabídku,“ uvádí.

Obecně patří IT obory, hned po finančním sektoru, mezi ty nejlépe placené. Podle Tomáše Ervína Dombrovského z Jobs. cz tak na výplatních páskách najdou programátoři třeba i 80 tisíc korun měsíčně.

Nedostatek počítačových specialistů ale není jen problémem Česka. V celé Evropě chybí podle personální agentury AC jobs kolem 700 tisíc odborníků. V roce 2020 by jich podle odhadů společnosti mělo firmám chybět víc než 800 tisíc.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme