České firmy se začaly zajímat o zpracování dat z projektu Galileo

Umístění administrativy satelitního navigačního systému Galileo v Praze je příležitostí pro české firmy. Ty už teď, podle ministerstva dopravy, projevují zájem o zpracování dat nebo vývoj aplikací, souvisejících s navigačním systémem. Zakázky nezískají automaticky, ale musí se o ně ucházet. Navigační družicový systém Galileo by měl začít fungovat od roku 2014.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

navigační systém Galileo

navigační systém Galileo | Foto: Evropská kosmická agentura

Administrativní centrum v Praze, v budově české Konsolidační agentury v Holešovicích, pustí svůj provoz v září příštího roku. Podle vládního zmocněnce pro Galileo Karla Dobeše bude mít pražské centrum na starosti marketing a certifikaci.

„Co my vlastně potřebujeme v Galileu je, že musíme mít aplikace. Nejhorší scénář, který by mohl nastat je, že máme nahoře 18 družic, všechno funguje a nikdo to nepoužívá. Právě proto musíme vytvářet nové aplikace a to je zdroj pro ty firmy,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

České začínají firmy hledají uplatnění při zpracování dat z navigačního systému Galileo. Podrobnosti pro Ranní Radiožurnál připravila Václava Vařeková.

České firmy sice nebudou nijak zvýhodněné, mohou se ale uplatnit hlavně při zpracování dat, které navigační systém pořídí. Podle náměstka ministra dopravy Jiřího Źáka je teď nejvyšší čas, aby se podnikatelé o budoucí zakázky začali ucházet.

Možností, kde si lze představit využití dat, jsou stovky. V oblasti zemědělství, meteorologie, dopravy. Čili jsou to inteligentní systémy, například řízení toku dopravy. Rozhodně v tomto okamžiku existuje již prostor a čas na to, začít se o to velmi intenzivně zajímat. A myslím si, že je celá řada českých firem, které to už dělají,“ uvedl.

Nové firmy v Bavorsku

Kontaktním místem je ministerstvo dopravy. Dvě operační střediska systému Galileo už fungují – jedno jižně od Říma, druhé nedaleko Mnichova.

V okamžiku, kdy Bavorsko vědělo, že bude zřizovatelem jednoho z nich, zareagovala tamní vláda tak, že vytvořila zázemí pro vznik nových firem, v takzvaných klastrech.

„Začaly vznikat soutěže o nejlepší myšlenku pro nějaký projekt v oblasti satelitní navigace a na to navazovaly inkubátory. A můžeme říct, že dnes v Bavorsku vzniklo už asi 100 firem, právě v tomto okolí,“ uvedl Karel Dobeš.

Václava Marešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme