České hory jsou stále bez sněhu, lyžovat se dá jen na několika místech

Na většině českých hor si o letošních vánočních svátcích lidé nezalyžují. V provozu je zhruba deset lyžařských středisek, a to jenom díky technickému sněhu. I toho ale ubývá a předpověď počasí v nejbližších dnech zlepšení neslibuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžení či alespoň ochlazení vyhlížejí i vlekaři v Peci pod Sněžkou

Sněžení či alespoň ochlazení vyhlížejí i vlekaři v Peci pod Sněžkou | Zdroj: ČTK

V Beskydech zůstane v provozu do konce roku zřejmě jen areál v Mezivodí, kde mají zhruba 20 centimetrů sněhu.

V Jeseníkách by se mohlo od zítra lyžovat v Kopřivné v Malé Morávce a od úterý zřejmě i na Červenohorském sedle. V Orlických horách je otevřená jedna sjezdovka v Říčkách, kde leží 30 centimetrů technického sněhu.

V Krkonoších si zájemci zalyžují v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Malé Úpě a ve Špindlerově Mlýně. Tam jsou otevřené tři sjezdovky ve Svatém Petru a jedna na Horních Mísečkách.

Bez bílé pokrývky byla 23. prosince i Sněžka, nejvyšší hora v Česku | Foto: ČTK

Vánoce na sněhu? V Liberci častěji než v Praze

Číst článek

Lyžovat se dá také v Krušných horách na Klínovci, kde leží zhruba 20 až 30 centimetrů technického sněhu. I toho ale nejspíš ubyde, protože zítra a v neděli nás čeká na prosinec nebývale teplé počasí.

„Na Štěpána bude skoro jasno až polojasno, nejvyšší denní teploty vystoupí na devět až 13 stupňů a lze očekávat, že na mnohých místech budou překonány dosavadní denní rekordy maximálních teplot. I v neděli můžeme očekávat většinou pěkné počasí,“ upřesňuje meteorolog Jaroslav Rosa.

Skiareály chystají náhradní programy a počítají ztráty

Podle předpovědi se výrazněji ochladí zřejmě až na začátku nového roku. Horská střediska i hotely proto připravují pro návštěvníky náhradní programy. Turistům nabízejí třeba koupání v bazénu a v nižších polohách dokonce půjčují koloběžky a kola.

Provoz hotelů by teplé počasí ovlivnit nemělo, ale třeba lyžařské areály ztráta určitě poznamená, potvrzuje ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

V Čechách dál panují rekordní teploty, na Moravě je chladněji

Číst článek

„Takovýto výpadek celého měsíce, a jak to letos vypadá, tak možná i přelomu roku, samozřejmě provozovatelé středisek pocítí. Že by krachovali teď, takové informace nemám, ale po zimě to budou muset vyhodnotit a případně přibrat nějaké investory nebo zrevidovat investiční plány na další sezónu,“ řekl.

ČRo, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme