České hory nabízejí lyžařům dobré podmínky

Sněhová nadílka posledních dnů přinesla lyžařům na českých horách vynikající podmínky. První desítky centimetrů sněhu si užívají na sjezdovkách v Krkonoších, Krušných horách, na Šumavě a v Jeseníkách, na své si přijdou i běžkaři. Začátek lyžařské sezóny ale přinesl i první vážné případy horské službě. Tradičně méně radosti mají ze sněhu silničáři. Vydatné sněžení zkomplikovalo provoz na mnoha komunikacích, zejména na Severní Moravě a ve Slezsku. Sněžení sice ustává, přesto policie doporučuje řidičům omezit víkendové cesty

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní Mísečky

Horní Mísečky | Foto: Alexandra Mlejnková

Na severní Moravě a ve Slezsku stále sněží. S tím souvisí rostoucí počet dopravních nehod, které způsobilo náledí a nepozornost řidičů. Největší problémy jsou ve vyšších polohách, například u česko-slovenského hraničního přechodu Bílá. Náledí, vítr a stromy prohnuté pod tíhou sněhu komplikují práci silničářů už od rána. Nedaleko hraničního přechodu Bílá spadl strom na dráty elektrického vedení, což si vynutilo dopravní omezení. Sněží také na Bruntálsku. vítr tady vytváří zrádné sněhové jazyky. S náledím je třeba počítat v Ostravě, zejména v okrajových částech města. Podle meteorologa Josefa Dolečka bude sněžení ustávat. Trvalejší sněžení očekává pouze v Jeseníkách a Beskydech. Na Lysé hoře podle něj napadlo už 94 centimetrů sněhu.

Vydatné sněžení, které zkomplikovalo provoz na mnoha silnicích, se nevyhnulo ani jižním Čechám. Na Prachaticku i Českokrumlovsku ráno mírně sněžilo. Na silnicích, které nejsou soleny, leží vrstva sněhu krytá posypem. Větší problémy ovšem hlášeny nebyly. Průjezdná je i silnice u Netřebic na Českokrumlovsku, kde silnici v kopci blokoval kamion. Řidiči nákladních vozidel by ovšem do vyšších poloh těchto okresů, tedy na Šumavu a k Lipenskému jezeru, neměli vyjíždět bez řetězů. Bez problémů jsou hraniční přechody Strážný na Prachaticku a Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku.

Krkonoše zaznamenaly na samém začátku zimní sezóny nebývalou návštěvnost. Zájem je zejména o nové příležitosti sjezdového lyžování. Jak informuje Eliška Pilařová z královéhradecké redakce Českého rozhlasu v Harrachově na konci Červené sjezdovky 2 zaznamenali za sobotu 2,5 ticíce průchodů, na Horních Mísečkách 7,5 tisíce jen na jediném ze dvou tamních spuštěných vleků. I dnes je v provozu medvědínská čtyřsedačka spojující Mísečky se Špindlerovým mlýnem. Sjezdovky Medvědína zatím upraveny a oficiálně otevřeny nejsou. Ve Svatém Petr kromě malého hanku na Černé poprvé otevřeli i celou turistickou sjezdovku. V Peci se lyžuje na Smrku a na zahrádkách. Pro běžkaře jsou v Harrachově upravena tři kolečka na standartních běžeckých tratích o délce tři, pět a sedm kilometrů a na Mísečkách tratě v lyžařském areálu.

Sezóna ale začala i krkonošské horské službě. V sobotu její členové ošetřili dva těžké úrazy, jeden na Mísečkách, druhý s transportem z obtížného terému Kotelních jam.

V Krušných horách jsou celkem dobré podmínky pro lyžování. V provozu je už několik vleků. "Na Klínovci leží 46 centimetrů sněhu, v provozu jsou čtyři vleky. Boží dar má 37 centimetrů, nového sněhu 4 centimetry a běžecké trasy jsou upravené," doplnil podrobnosti Českému rozhlasu Pavel Hrnčíř z Horské služby na Božím Daru.

Na Šumavu přilákaly nedočkavé lyžaře první desítky centimetrů sněhu. Na Železnorudsku nemusela horská služba zatím zasahovat u žádného zranění. "Situace na horách zůstává v podstatě stejná jako včera, na hřebenech je pokrývka sněhu od 30 do 40 centimetrů. Pro lyžaře na běžkách jsou ideální podmínky," popsal Českému rozhlasu aktuální situaci Marcel Maxa z Horské služby na Špičáku.

Krásné zimní počasí panuje o tomto víkendu v Jeseníkách. Během týdne napadlo na Červenohorském sedle kolem 40 centimetrů sněhu, na Ovčárně leží půlmetrová sněhová vrstva a také další zimní střediska jako Staré Město a Kralický Sněžník mají kolem třiceti centimetrů sněhu. Teploty se pohybují kolem mínus osmi stupňů a sníh neustále padá. Jak ale Českému rozhlasu potvrdil Jaroslav Sembdner z Horské služby Jeseníky, vleky zatím spuštěny nebyly. "Vzhledem k tomu, že sníh stále padá a počasí vypadá velice nadějně, je předpoklad, že se na Červenohorském sedle rozjedou alespoň některé menší vleky," dodal Sembdner. Podmínky pro běžkaře jsou podle něj velice slušné.

Eliška Pilařová, Jana Mertová, Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme