České hory zasáhne silný vítr, může se přiblížit i orkánu

Česko zasáhne prudký vítr. Hlavně na horách na severu republiky může v nárazech dosáhnout i síly orkánu. Varování meteorologů platí až do čtvrtečního dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítr | Foto: Tomáš Šácha

Pozor by si měli dát turisté zejména na Vysočině, v Hrubém Jeseníku, Orlických a Jizerských horách a Krkonoších.

„Na hřebenech Hrubého Jeseníku, Orlických a Jizerských hor se místy vyskytnou nárazy větru o rychlosti 25 až 30 metrů za sekundu. Na hřebenech Krkonoš ojediněle až 35 metrů za sekundu. Na Českomoravské vrchovině a přilehlých oblastech východních Čech se místy vyskytnou nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu," říká Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog Pavel Borovička, dopravní expert Jiří Patera a Štěpán Dunka z Horské služby v Krkonoších ve vysílání Radiožurnálu

Varování platí také pro řidiče. „Při cestování přes oblasti zasažené silným větrem je třeba být velmi opatrný, větrné poryvy totiž mohou auto učinit neovladatelným,“ doplňuje Borovička.

„Zpomalím, zpozorním, věnuji se jízdě. Trénovat se to nedá. Je potřeba dbát na výjezdy z obcí, na výjezdy na tunely, na nadjezdy, na mosty nebo také místa, kde se meze svažují až na úroveň vozovky a opírá se do nich vítr,“ radí dopravní expert Jiří Patera.

„Pro řidiče může být radou i místo označené modrými odrazkami, které ukazuje vznik náledí. To je vždycky tam, kde je víc prochlazená vozovka. A to bývá právě větrem,“ dodává.

Jana Zemanová, Martin Křížek, Matěj Skalický, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme