České hrady a zámky pomáhají vylepšit i studenti

S nástupem dubna začala i nová návštěvnická sezóna na státních hradech a zámcích. Některé z nich letos rozšíří svoji nabídku pro turisty, budou mít například otevřeno i v pondělí - ale na řadě míst si lidé budou muset oproti loňsku připlatit za vstupné. Většinou v řádu desetikorun, někde ale i o polovinu víc. Kvůli vládním škrtům, které se dotkly i ministerstva kultury, potažmo Národního památkového ústavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křivoklát - celkový pohled.jpg

Křivoklát - celkový pohled.jpg

Ale jsou i jiné cesty na přilákání turistů a tím pádem na zvýšení výnosů. Památkáři spolu s Vysokou školou obchodní oslovili studenty, aby s tvůrčími nápady, jak tuto rovnici vyřešit, přišli oni, a to na příkladu Křivoklátu, Konopiště, Žlebů, Mníšku pod Brdy a zahrad pod Pražským hradem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek pro správu památkových objektů NPÚ Petr Svoboda mluvil na Radiožurnálu o nadcházející sezóně na českých památkách

"Studenti ve svých pracích využívali efektivní nástroje turismu tak, aby byla zachována identita památky. Provedli analýzu vnitřního a vnějšího prostředí jednotlivých objektů v rámci destinace, kterou vyhodnotili pomocí SWOT analýzy a navrhli zatraktivnění a zkvalitnění stávající nabídky a také nové produkty zacílené na přesně definované segmenty návštěvníků," říká Petr Svoboda, náměstek pro správu památkových objektů NPÚ.

Studenti byli předem poučeni a věděli, že památková péče a především omezení státních příspěvků neumožňují realizovat všechny jejich nápady.

"I díky tomu vyhodnotili celou řadu našich aktivit dobře, jiné by třeba i omezili. Ale hlavně vymysleli spoustu nových nápadů nebo navrhli vylepšení něčeho, co už dříve na hradech a zámcích fungovalo," uvádí Petr Svoboda.

"Například na Křivoklátě je součástí prohlídky příběh magistra Kellyho, který uprchl z tamního vězení. A studenti doporučují zřídit interaktivní alchymistickou dílnu, kde by bylo možno Kellyho činnost prezentovat. Vymýšlejí i to, jak využít Křivoklát lépe pro filmařské účely," vysvětluje Petr Svoboda.

'Disneyland z hradu nechceme'

Hospodaření hradů a zámků studentské nápady asi výrazně neovlivní, základem je vždy výběr vstupného, ale ani to nemůže stoupat donekonečna. Nedá se čekat, že by z něj do budoucna byly dvojnásobné nebo dokonce trojnásobné tržby. Proto je třeba hledat nové možnosti využití hradu nebo zámku.

"Mohou to být nové interaktivní trasy pro školy, ale i komerční využití jako například budování svatebních apartmá na památkách," prozrazuje jednu z variant Svoboda, který zná hranice, které už překročit nelze.

"Ale určitě nechceme měnit hrady ani zámky na nějaké Disneylandy nebo pouťové atrakce. Chceme, aby vše, co se tam bude konat, mělo především vzdělávací účel a abychom vycházeli z věrohodných a pravdivých historických informací," dodal Petr Svoboda z Národního památkového ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vylepšení českých hradů a zámků mluvil na radiu Česko Petr Svoboda z Národního památkového ústavu

‚Sezónu zvládneme‘

„Nechceme, aby studie zůstaly pouze na papíře. Nyní projdou oponentním řízením, některé nápady budeme muset trochu korigovat. Nicméně jednodušší věci bychom chtěli realizovat již v letošní sezóně, další věci, které jsou třeba investičně náročnější, bychom rádi spolu se studenty rozpracovali do větších detailů a připravili investiční záměry,“ pokračuje Svoboda a dodává:

„Příspěvek od zřizovatele, tedy ministerstva kultury, nám byl zkrácen o deset procent. Na druhou stranu se snažíme zatraktivnit památky a letošní sezónu úspěšně zvládneme dotáhnut do konce. Nechceme přenést tíhu na návštěvníky, sice zdražujeme, ale v průměru je to asi o šest až sedm procent. Hlavně hledáme úspory ve svých nákladech.“

Náměstek pro správu památkových objektů NPÚ se nicméně nedomnívá, že by zdražováním vstupného byli turisté odrazováni.

Alena Benešová, Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Judita Císařová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme