České lázně jsou v krizi, varují odbory. Ministerstvo zdravotnictví změny neplánuje

České lázně se potýkají s velkými problémy a zdravotnické odbory volají o pomoc. Lázním klesly příjmy, ubývá pacientů i zaměstnanců, kterým se navíc tenčí platy. Podle odborářů za to může nový indikační seznam nemocí, na které se vztahuje lázeňská péče proplácená zdravotními pojišťovnami. Ministerstvo zdravotnictví ale žádné výrazné změny neplánuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městské lázně v Ústí nad Labem: Chodba vedoucí k bazénu nenaznačuje, že by návštěvník byl v secesní budově

Městské lázně v Ústí nad Labem: Chodba vedoucí k bazénu nenaznačuje, že by návštěvník byl v secesní budově | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Zástupci zaměstnanců se kvůli tomu plánují schůzku s ministrem zdravotnictví v demisi Martinem Holcátem. V tuto chvíli chtějí především to, aby vůbec uznal existenci problému.

„Čekáme to, že si vzájemně na schůzce potvrdíme situaci, že skutečně taková je. To znamená, že se snížil počet pojištěnců, kteří čerpají lázeňskou péči oproti roku 2010 skoro na polovinu, že poklesl objem finančních prostředků ze zdravotního pojištění téměř o polovinu na 1,5 miliardy,“ říká předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech lázní a jejich případném řešení hovořili ve vysílání ČRo předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Do potíží se podle jejích slov dostaly především lázně zaměřené na českou klientelu a může za to především indikační seznam, na jehož základě se předepisuje lázeňská péče.

„V indikačním seznamu jsou chyby, které jsou vysoce obdorné, kdy třeba říkají, že určité typy diagnóz se mohou opakovat jen jedenkrát za život, některé dvakrát za život. Zkrátila se doba indikací a není možné ji prodloužit,“ vysvětluje Žitníková.

Ministerstvo si stojí za svým

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák ale tvrdí, že indikační seznam nepředstavuje zdaleka takový problém, jak to vykreslují odbory.

„Jsem přesvědčen o tom, že indikační seznam z 99 procent je napsaný správně, ostatně souhlas s ním vyslovila i Česká lékařská komora. Nevylučuji, že najdeme nějaké věci, které budou nyní k opravě, ale spíše se domnívám, že je to věc opět za nějakou dobu, kdy se medicína posune dopředu, třeba za pět, sedm let. V tuto chvíli nepředpokládám nějaké zásadní úpravy,“ říká Polák.

Ministerstvo podle něj nedělá provozovatelům lázní naschvály, resortu jde pouze o to, aby se peníze používaly efektivně: „My si musíme odvyknout, že do lázní jsme jezdili na polorekreaci, na to skutečně prostředky nemáme.“

Indikační seznam byl podle jeho slov upraven na základě lékařských podkladů a primárním cílem nebylo ušetřit. „Nebudeme dneska rozpouštět žlučníkové kameny popíjením lázenské vody po dobu osmi týdnů, když můžeme jít na laparoskopickou operaci a za týden člověk může jít do práce. Takových příkladů je spousta, je potřeba se na to dívat odborně a nikoli ideologicky,“ dodává náměstek ministra.

Jana Vondráčková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme