České lázně mají problémy, kvůli omezení úhrad přišly až o polovinu pacientů

České lázně přišly během posledního čtvrt roku až o polovinu pacientů. Tvrdí to Svaz léčebných lázní. Podle něj za to mohou nová pravidla, která omezují lázeňskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Ta platí od října a projevila se víc, než se čekalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bertiny lázně Třeboň

Bertiny lázně Třeboň | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

Kdo se projde po kolonádě některých českých lázní a dá se s lidmi do řeči, těžko uvěří tomu, že by výpadky peněz od pojišťoven nahradili samoplátci.

„Lázně opravdu potřebuji, tak bychom to museli nějak ušetřit. Ale myslím si, že bych nejela. Je to drahé,“ říká jedna z oslovených pacientek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan nová pravidla úhrad ovlivnila počet pacientů v českých lázních, zjišťovala Lenka Jansová

„Jsem tady na čtyři týdny s běchtěrevem a lázně mám komplexně hrazené. Podepisovala jsem vloni kolem čtyřiceti tisíc, což bych si dovolit nemohla,“ přidává další.

Jak vysvětluje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha, změny nejvíce postihly lázeňská zařízení poskytující péči o pacienty s neurologickými a pohybovými diagnózami.

„Tam totiž bylo nejčastější opakování pobytu, u artróz, nejrůznějších vystřelujících bolestí zad a podobně. Omezení přichází v režimu, že ti, kteří tam vloni byli, už letos nemohou a mohou až za rok a jenom na příspěvkovou péči, takže se bavíme o výpadku skoro o polovinu návrhu,“ uvedl Bláha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na to, jak má správně postupovat pacient, který potřebuje lázně, a chce, aby je zaplatila pojišťovna, jsme se zeptali Ladislava Friedricha, viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven

Výrazně vyšší počet samoplátců zaznamenaly v poslední době také lázně v Třeboni, potvrzuje jejich ředitel Jiří Kolban.

„Jenom v měsíci lednu jsme měli dva velké kongresy, teď tady máme na pobytu 200 lidí ze Sparty Praha, takže je to prostě komerce, kterou děláme. Nemůžeme spoléhat na zdravotní pojišťovny, to bychom se nikam nedostali,“ podotkl.

V Lázních Jáchymov už dokonce uzavírají některé provozy a úbytkem klientů muselo odejít i 50 zaměstnanců. „Dotklo se to zejména oddělení stravování a úklidu,“ říká ředitel jednoho z lázeňských domů Karel Denk.

Lázně přicházejí o pacienty a musí šetřit. V Jáchymově zavírají provozy a propouští

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví chce omezením lázeňské péče hrazené pojišťovnami ušetřit. Tvrdí také, že řada operací je v současné době šetrnější než dřív a lázně po nich nejsou potřeba vůbec.

Lázeňské pobyty hrazené z veřejného zdravotního pojištění navrhuje ošetřující lékař, řekl Radiožurnálu Ladislav Friedrich, viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven.

„Ošetřující lékař by měl posoudit, jestli lázeňská péče je v daném okamžiku tím nejsprávnějším řešením; někdy to může být třeba jenom ambulantní rehabilitace.“

„Ale pokud ošetřující lékař, obvykle to bývá specialista, a registrující praktický lékař dojdou k názoru, že lázeňský pobyt je na místě, vystaví žádanku o lázeňskou péči, kterou potom posuzuje, schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny,“ popsal Ladislav Friedrich.

Lenka Militká, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme