České léčebné konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr

Na legální léčebné konopí si čeští pacienti ještě počkají. Výběrové řízení na pěstitele totiž napadl jeden z účastníků, a stát tak zatím nemůže smlouvu s vítězem podepsat. Informaci přinesl zpravodajský server iDnes. O stížnosti teď bude rozhodovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčebné konopí. Lékovka s pěti gramy | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Antimonopolní úřad obdržel podle serveru návrh od společnosti Velvana, a.s. Správní řízení zahájil 27. února.

Jak dlouho bude úřad o stížnosti rozhodovat, není jasné. Nemá totiž stanovenou žádnou lhůtu, ve které musí věc vyřešit. Jasné tak není ani to, kdy se první legální tuzemské konopí dostane k pacientům.

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů, indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných.

Podle mluvčího ÚOHS Martina Švandy řízení obvykle trvají 60 dnů, mohou byt ale i delší. Záleží prý na složitosti případu.

České lékárny už nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je ale několikanásobně vyšší, než kolik by měla stát rostlina pěstovaná v tuzemsku. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 korun.

Státní ústav pro kontrolu léčiv již koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.

Podle serveru iDnes.cz do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a právě společnost Velvana, která do soutěže šla spolu s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Léčebné konopí | Foto: Michal Jindra

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme