České lékařské komoře se nelíbí plán na rušení akutních lůžek v nemocnicích

Rušení lůžek akutní péče v českých nemocnicích bude jedním z hlavních témat dnešní konference České lékařské komory. O tom, jak by měla vypadat péče o pacienty v následujících letech, budou v Praze diskutovat lékaři se zástupci nemocnic, ministerstva a zdravotních pojišťoven. Očekává se bouřlivá debata.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | Zdroj: ČTK

České lékařské komoře se plán na rušení lůžek nelíbí. Její prezident Milan Kubek popsal výtky vůči chystaným změnám.

„My se chceme zeptat pana ministra, komu a čemu má sloužit ta velká nemocniční revoluce, která se chystá, protože po volbách se ukázalo, že je plán zrušit 12 nemocnic, 18 nemocnic velmi redukovat, 101 nemocnic by mělo omezit péči a pouhých 21 nemocnic v České republice by mělo být ušetřeno,“ řekl.

Podle předního českého onkologa Jiřího Vorlíčka z brněnské fakultní nemocnice je potřeba zrušit akutní lůžka, protože se medicína vyvíjí jinak:

Přehrát

00:00 / 00:00

O rušení lůžek mluvili v Ozvěnách dne Radiožurnálu prezident České lékařské komory Milan Kubek a onkolog Jiří Vorlíček z brněnské fakultní nemocnice.

„Já neumím rozhodnout, jestli se má zrušit 6000 lůžek, ale rozhodně si myslím, že je potřeba poměrně hodně akutních lůžek zrušit, protože medicína se vyvíjí jinak, než to bylo v minulosti. Stále se zkracuje doba hospitalizace a stále více medicínských úkonů, zákroků a léčení se děje mimo lůžko.“

Akutní lůžka jsou podle Vorlíčka stále méně potřeba, o to více je ale potřeba ambulantní péče.

„Samozřejmě ta lůžka by neměla být zrušená jako taková, ale měla by se z větší části z nich stát ošetřovatelská lůžka, kde leží lidé, kteří akutní péči nepotřebují a péče na ošetřovatelských lůžkách je podstatně lacinější,“ dodává onkolog.

S posílením ambulantního sektoru souhlasí i Kubek: „To pan ministr Heger vůbec nedělá, naopak avizoval, že úhradová vyhláška pro příští rok bude restriktivní. A že ambulantní lékaři budou moci ošetřit pouze menší počet pacientů. To nemá logiku a výsledkem je oprávněná obava občanů, že budou platit stále více, ale budou dostávat stále méně.“

Za deset let bylo zrušeno 8000 lůžek

Podle Kubka bylo za posledních deset let zrušeno 8000 lůžek. Jenom v prvním poletí letošního roku to bylo dalších 1200. Podle něj rušení lůžek nepřineslo úsporu ani jedné jediné koruny.

„Nemocnice nejsou placeny podle počtu postelí, ale za výkon. Problém, který ministerstvo neřeší, je v tom, že úhrady od zdravotních pojišťoven za stejné výkony se diametrálně liší mezi jednotlivými nemocnicemi. Je to obrovská nespravedlnost a ještě to, že VZP platí víc než ty pojišťovny malé, které dosud pořádně ani karty na stůl nevyložily.“

Lékaři varují, že by mohla být v dalších letech ohrožena péče o pacienty. Milan Kubek očekává na dnešní konferenci bouřlivou debatu.

„My vidíme pouze pokles kvality zdravotní péče, neboť pojišťovny začínají hradit pouze ty nejlevnější varianty materiálů a léků. Druhým aspektem je dostupnost zdravotní péče, protože teď se chystá drastická redukce lůžkového fondu v České republice a my očekáváme, že něco podobného může nastat se soukromými lékaři v roce příštím,“ uvedl.

Zdravotní pojišťovny plánují zrušit na šest tisíc lůžek akutní péče v příštím roce. Pojišťovny vypověděly loni všem nemocnicím smlouvy, nové mají být platné od ledna 2013.

Petra Benešová, Michaela Vydrová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme