České lékařské odbory ocení za statečnost Kollára. Za protesty slovenských lékařů

Cena za statečnost udělovaná českými lékařskými odbory tentokrát míří na Slovensko. Dostane ji šéf slovenských lékařských odborů Marián Kollár. Ten loni v prosinci vedl protesty lékařů spojené s hromadnými výpověďmi. Některé slovenské nemocnice se kvůli tomu dostaly na pokraj kolapsu. Ministerstvo jeho ocenění označilo za morálně pochybné, k volbě se vyjádřilo poprvé za 15 let udílení cen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marián Kollár | Foto: Ľubomír Smatana

Marián Kollár prokázal neústupnost při jednáních se slovenskou vládou. Když loni 30. listopadu vypršely lhůty výpovědí asi 2,5 tisícům slovenských lékařů, ještě několik dní lékařské odbory v čele s Kollárem trvaly na splnění svých požadavků do posledního písmene.

Přestože vláda Ivety Radičové nabídla lékařům zvýšení platu i další záruky, řada doktorů nenastoupila do práce. Některé nemocnice tak téměř nebyly schopné zabezpečit ani základní péči.

Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub ale právě tenhle postoj slovenských odborů oceňují. Marián Kollár si cenu za statečnost převezme dnes na reprezentačním lékařském plese na pražském Žofíně.

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme