České obchodní soudnictví nedosahuje západoevropské úrovně

Obchodní soudnictví v České republice zdaleka nedosahuje úrovně v západoevropských zemích. Takový je závěr jednání zástupců evropských průmyslových komor, Advokátní komory a soudců, kteří se sešli v Ostravě. Za největší problém považují zahraniční investoři pomalost obchodního rejstříku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Tomu, aby obchodní rejstřík přešel do soukromých rukou, se nebrání předseda Unie soudců v Ostravě Petr Hampel: "Shodli jsme se většinově na tom, že není problém v tom, který orgán bude vést obchodní rejstřík, ale je nutné zabezpečit, aby rozhodoval rychle. Pokud to bude soud a bude to řízení soudní, tak se nikdy nevyhneme otázce spojené s dokazováním, s doručováním soudních rozhodnutí a s jejich vyhotovováním, které vždycky vyžadují čas, a z toho pohledu nemůže obchodní rejstřík fungovat jako nadneseně řečeno stanice první pomoci."

Zahraniční investoři nejsou spokojeni s prací českých soudů. Kritizují především obchodní rejstřík, kde například pouhé zaregistrování společnosti či navýšení základního jmění trvá řadu měsíců. Zástupci Evropsko- českého fóra, které sdružuje průmyslové komory Velké Británie, Francie, Německa, Nizozemí a Švédska, se proto snaží, aby obchodní rejstřík přešel pod soukromé registrátory. Tento návrh ale Poslanecká sněmovna nepřijala a vrátila ho k dopracování.

S postupem poslanců ostře nesouhlasí ředitel Evropsko-českého fóra Petr Greger: "A tím česká politická elita zbrzdila zcela vědomě řešení tohoto problému. Čili problém obchodního rejstříku není už dnes soudců, není to problém advokátů, je to problém politické vůle a nevůle věci měnit. My jsme se dohodli, že ve spolupráci se soudcovskou unií a advokátní komorou znovu obnovíme práci oné komise tak, abychom po volbách mohli přijít s reformním návrhem, to je konkrétní přístup evropských investorů a podnikatelů v praxi k tomu, že nechceme čekat, až se někdo probudí."

Markéta Kaclová, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme