Válka na Ukrajině i dopady pandemie. Česko v čele EU stojí proti velkým výzvám, shodli se Fiala s šéfkou EP

Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině zvyšují očekávání vkládaná do českého předsednictví v Radě EU. Po čtvrtečním jednání s vedením Evropského parlamentu v Praze to řekl premiér Petr Fiala. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová k největším výzvám předsednictví zařadila i výzvy vyplývající z dopadů pandemie covidu-19.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová se v Praze sešla s premiérem Petrem Fialou

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová se v Praze sešla s premiérem Petrem Fialou | Zdroj: ČTK

Fiala na tradičním setkání, které předchází oficiálnímu zahájení předsednictví, ocenil přístup Metsolaové. „Musím říct, že její doporučení nám velice pomohla při přípravách,“ řekl. Zdůraznil, že Evropský parlament bude partnerem českého předsednictví. „Je klíčové, abychom si už před začátkem předsednictví řekli, co kdo očekává, jak si můžeme pomoci,“ zdůraznil premiér.

České předsednictví je připraveno. Ukrajině nesmíme zavřít dveře, říká šéfka europarlamentu

Číst článek

Čtvrteční diskuse se podle něj týkala priorit předsednictví i výzev, které před ním stojí. „Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině výrazně naše předsednictví ovlivňují a zvyšují očekávání, která jsou do něj vkládána,“ podotkl Fiala. Podle Metsolaové budou příští měsíce utvářet budoucnost Evropy tím, jak budou vypadat reakce na „brutální agresi“ na Ukrajině, ale i další kroky v rámci toho, jak se unie vyrovnává s dopady covidu-19.

Podle Fialy se debata ministrů se zástupci europarlamentu dotkla vedle Ukrajiny také rozšiřování EU o další země, především o státy západního Balkánu. Hovořilo se i o energetické soběstačnosti a bezpečnosti, ale i o dalších prioritách předsednictví, kterými jsou strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Připravenost do budoucna

Uprchlíci, Ukrajina, energetika i obrana. Vláda představila priority předsednictví Rady Evropské unie

Číst článek

Evropskou ekonomickou odolnost podle Fialy posílí, když nebude tolik jako v minulosti závislá na nedemokratických zemích, které jsou nespolehlivé v kritických chvílích. „A nemůžeme riskovat, že při nějaké nové podobné mezinárodní krizi, jakou třeba způsobil covid, budeme v některých oblastech nedostatečně ekonomicky připraveni,“ uvedl. Evropa musí být soběstačnější i u některých koncových produktů, jakou jsou třeba čipy, doplnil.

Unie příliš dlouho ignorovala některé problémy a nepodporovala vzájemnou energetickou provázanost, řekla Metsolaová. „Odolnost by nám měla pomoci lépe zvládat i budoucí pandemie. Zdravotnictví bylo něco, kde v minulosti EU neměla mít žádné pravomoci, ale pokud bychom to nyní neudělali, určitě bychom nedokázali řešit pandemii společně a nepřijali bychom takovou ekonomickou podporu,“ uvedla.

Metsolaová doplnila, že se hovořilo i o unijních cílech v klimatické politice a bezpečnosti. Věří tomu, že by se mohlo posunout i řešení problematiky migrace. „Jsem opatrně optimistická, že snad posuneme i zde věci dopředu,“ uvedla. České předsednictví by se podle ní mohlo chopit i témat jako minimální mzda či rovné zastoupení mužů a žen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme