České předsednictví pozvalo Bělorusko na summit

Evropská unie pozvala Bělorusko na květnový pražský summit východního partnerství unie. Pozvánku předal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v Minsku na pracovní návštěvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová pro Český rozhlas, Rádio Česko zdůraznila, že šlo o pozvání země nikoliv konkrétního představitele Běloruska.

"Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes předal pozvánku pro Bělorusko, to znamená pro zemi jako takovou, předal ji na schůzce s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ale kdo z Běloruska přijede, to v tuto chvíli samozřejmě ještě není jasné. Běloruská strana se musí rozhodnout, koho je taktické poslat na summit východního partnerství," připomněla Opletalová.

České předsednictví zvažovalo, jestli Bělorusko vůbec pozve - kvůli tomu, že je Lukašenkův režim dlouhodobě považovaný za poslední diktaturu v Evropě.

Klaus by Lukašenka nepřijal

Prezident republiky Václav Klaus je podle svého mluvčího poněkud překvapen pozváním vrcholné běloruské reprezentace na summit EU - Východní partnerství, který se koná v Praze ve čtvrtek dne 7. května 2009. Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude, oznámil mluvčí.

Milan Kopp, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme