České předsednictví pozvalo Bělorusko na summit

Evropská unie pozvala Bělorusko na květnový pražský summit východního partnerství unie. Pozvánku předal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v Minsku na pracovní návštěvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová pro Český rozhlas, Rádio Česko zdůraznila, že šlo o pozvání země nikoliv konkrétního představitele Běloruska.

"Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes předal pozvánku pro Bělorusko, to znamená pro zemi jako takovou, předal ji na schůzce s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ale kdo z Běloruska přijede, to v tuto chvíli samozřejmě ještě není jasné. Běloruská strana se musí rozhodnout, koho je taktické poslat na summit východního partnerství," připomněla Opletalová.

České předsednictví zvažovalo, jestli Bělorusko vůbec pozve - kvůli tomu, že je Lukašenkův režim dlouhodobě považovaný za poslední diktaturu v Evropě.

Klaus by Lukašenka nepřijal

Prezident republiky Václav Klaus je podle svého mluvčího poněkud překvapen pozváním vrcholné běloruské reprezentace na summit EU - Východní partnerství, který se koná v Praze ve čtvrtek dne 7. května 2009. Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude, oznámil mluvčí.

Milan Kopp, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme