Politici i hráči v zákulisí. Poznejte 24 klíčových osobností pro české předsednictví

Česko se 1. července podruhé ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Jak si s ním tentokrát poradí, bude záviset na politicích, diplomatech a úřednících v Praze a Bruselu. Někdo má reprezentovat navenek, jiní odvedou méně viditelnou, ale o to důležitější práci v zákulisí. Podstatné bude také získat spojence na vlivných místech v evropských institucích a klíčových metropolích. Server iROZHLAS.cz proto přináší výběr 24 významných postav.

Tento článek je více než rok starý.

vizitky Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známé i neznámé tváře, důležité osobnosti pro české předsednictví

Známé i neznámé tváře, důležité osobnosti pro české předsednictví | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Praha bude během půlročního vedení Rady EU hostit neformální schůzky ministrů ze členských zemí, expertní jednání a vrcholem předsednictví na české půdě by měl být neformální summit lídrů sedmadvacítky na začátku října na Pražském hradě.

Hlavním úkolem ale bude vést vyjednávání o unijní legislativě, moderovat často bouřlivé debaty na evropské půdě a hledat kompromisy mezi požadavky a zájmy všech členských států.

Ke zvládnutí tohoto úkolu jsou zapotřebí zkušení politici a úředníci s kontakty na správných místech, kteří se vyznají v unijní problematice a bruselských kuloárech. Česko se dlouhodobě potýká s tím, že takových lidí moc nemá. Po svém historicky prvním předsednictví v roce 2009 se navíc mnoha z nich zbavilo.

Na to nastávající si proto vypůjčilo i řadu ostřílených Čechů z evropských institucí, kteří mu mají pomoci při řízení unijní agendy obstát.

Projděte si vizitky osobností v Praze

Petr Fiala

Premiér a předseda ODS. Ze své funkce bude jednou z tváří českého předsednictví. Zda sehraje výraznější roli a ovlivní směřování EU, ale bude záviset na jeho schopnostech a vlivu v zákulisí. Lisabonskou smlouvou totiž lídři předsednických zemí přišli o výsadní postavení a už neplatí, že jsou to oni, kdo na půl roku stojí v čele EU. Jejich úlohu převzal stálý předseda Evropské rady, kterým je nyní Belgičan Charles Michel. Ten také svolává unijní summity včetně toho neformálního, který se na začátku října uskuteční v Praze na Hradě.

Mikuláš Bek

Ministr pro evropské záležitosti za STAN. Hlas českého předsednictví na unijní půdě a autor politického programu předsednictví. „Můj hlavní úkol bude moderovat diskusi mezi Radou EU a Evropským parlamentem, předsedat Radě pro obecné záležitosti a koordinovat celkovou evropskou politiku vlády,“ popsal, co ho během předsednictví čeká, v seriálu Radiožurnálu. Řízení formace Rady EU známé pod zkratkou GAC si vyzkoušel už na konci května, když zaskakoval za francouzského kolegu. Od července bude mimo jiné také mluvit za země EU směrem k europoslancům.

Tomáš Pojar

Poradce premiéra, jeho tzv. šerpa a náměstek ministra pro evropské záležitosti. V minulosti působil jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni nebo jako velvyslanec ČR v Izraeli. Šerpa je velmi důležitou funkcí v zákulisí. Má za úkol předjednávat pozice premiéra před unijními summity, aby na nich lídři členských států dosáhli shody. Pojar se zaměřuje především na bezpečnostní agendu a záležitosti spojené s Ukrajinou, které budou během předsednictví hrát klíčovou roli.

Ladislav Miko

Poradce ministryně pro životní prostředí a vládní zmocněnec pro vyjednávání během českého předsednictví. V minulosti působil jako vysoký úředník v Evropské komisi a vedoucí Zastoupení Evropské komise v Bratislavě. V květnu 2009 se stal ministrem životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera, která dokončila první české předsednictví po pádu kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Ministryni radí mj. v klimatické agendě Fit for 55, jejíž projednávání bude jedním z důležitých úkolů českého předsednictví. Na předsednictví je zapůjčen z Evropské komise a díky svým velkým kontaktům v Bruselu funguje i jako spojka při řešení klimatické a ekologické problematiky mezi Prahou a unijní metropolí.

Štěpán Černý

Náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády. Zjednodušeně řečeno šéf všech úředníků přes EU ve Strakově akademii. Má zkušenosti už s prvním českým předsednictvím v roce 2009 a v současnosti řídí ústřední koordinaci druhého tuzemského předsednictví. Ve své funkci spadá přímo pod premiéra Fialu.

Alice Krutilová

Ředitelka odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Úřadu vlády. Bývalá diplomatka Stálého zastoupení ČR v Bruselu, kde se zaměřovala mj. na brexit. V Praze má na starosti organizační stránku českého předsednictví, koordinaci jeho příprav a komunikaci. „Příprava předsednictví zahrnuje i spoustu logistických věcí. Naučila jsem se tak řadu věcí i proti své vůli, ať už jde o jednotlivé typy kabeláže, nebo jak funguje zabezpečení,“ komentovala se smíchem náplň své práce v seriálu Radiožurnálu.

Jaroslav Kurfürst

Zmocněnec ministerstva zahraničí pro otázky Východního partnerství. Bývalý český velvyslanec v Belgii připravil plány pro předsednictví, které se týkají Ukrajiny. Její podpora a poválečná obnova, přiblížení Ukrajiny ke kandidátskému statusu nebo pomoc ukrajinským uprchlíkům budou představovat stěžejní témata českého předsednictví. Jím navržený pětibodový plán pro Ukrajinu se stal základem pro vládní záměry. Inicioval také uspořádání Fóra pro Ukrajinu, které se má v rámci předsednických akcí konat v Praze na začátku září za účasti čelných představitelů EU, členských států a Ukrajiny.

Jan Dusík

Od června náměstek ministryně životního prostředí. Zaměřuje se hlavně na klimatickou agendu, jejíž projednávání bude důležitým úkolem pro české předsednictví. V minulosti už na ministerstvu životního prostředí působil i jako ministr – do čela úřadu nastoupil na podzim 2009 do úřednické vlády Jana Fischera po Ladislavu Mikovi, který je v současnosti poradcem ministryně Anny Hubáčkové (KDU-ČSL). Stejně jako on získal i Dusík krátce před začátkem předsednictví pověření vlády vyjednávat za ni o klimatických a ekologických otázkách na evropské úrovni. Vyjednávací schopnosti šéfky resortu totiž omezuje její slabá angličtina.

Jan Michal

Od 1. července bude působit jako zástupce tzv. šerpy. Dlouholetý úředník Evropské komise a bývalý vedoucí Zastoupení komise v Praze se zkušenostmi i z NATO a OSN se na předsednictví přesune z Bruselu, aby Tomáši Pojarovi pomáhal s přípravou evropských summitů a dalších podkladů pro premiéra. Při nich může využívat své bohaté kontakty v evropských institucích. Jako někteří další je i Michal uvolněn z komise na dobu předsednictví.

Pavlína Žáková

Vedoucí poradců ministra pro evropské záležitosti. Ekonomická expertka s dlouholetými zkušenostmi z Evropské komise, která působila už v týmu pro první české předsednictví v roce 2009. V současné funkci má na starosti přípravu podkladů a analýz pro ministra Beka, zároveň se věnuje problematice evropských fondů.

Dana Kovaříková

Poradkyně ministra pro evropské záležitosti, donedávna vedoucí Zastoupení Evropské komise v Praze. Na předsednictví je zapůjčena (sekondována) z Evropské komise, což je běžná praxe i v ostatních zemí, kdy si vlády vypůjčují „své lidi“ z Bruselu a využívají jejich zkušenosti, znalosti a kontakty. V týmu Mikuláše Beka má na starosti především spolupráci s Evropským parlamentem, na jehož zasedáních bude ministr vystupovat se stanovisky Rady EU.

Mluvčí ministra pro evropské záležitosti. Zároveň bude mluvčím předsednictví v Praze. První české předsednictví v roce 2009 ukázalo, jak odpovědnou a citlivou je tato role zejména směrem k zahraničním médiím. Tehdejší mluvčí Jiří F. Potužník hned na jeho úvod veřejně nazval izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy obrannou operací, za což Česko sklidilo mezinárodní kritiku. Potužník v reakci na to uznal, že se jednalo o chybu, a nabídl svou rezignaci. Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) ho ale ve funkci mluvčího předsednictví ponechal. Zeman má zkušenost s komunikací se zahraničními médii už ze svých předchozích postů, kdy byl mluvčím ministerstva financí nebo České národní banky.

Bruselská reprezentace

V Bruselu bude mít předsednictví na bedrech tým Stálého zastoupení České republiky, který se pro tento účel rozrostl zhruba na 240 lidí. Množství Čechů na předsednictví v unijní metropoli tak nakonec bude srovnatelné s podobně velkými členskými zeměmi.

Kvůli původně schválenému velmi úspornému rozpočtu na předsednictví vládou Andreje Babiše (ANO) přitom hrozilo, že těchto lidí bude výrazně méně a Česko bude muset odřídit stovky jednání v Radě EU s rekordně nízkým počtem diplomatů.

K úspěšnému zvládnutí předsednictví bude ale nutná i fungující spolupráce s ostatními unijními institucemi v Bruselu a s klíčovými vládami v Evropě. Dveře k jejich šéfům většinou otevírají vysoce postavení pobočníci a poradci, kteří jsou často také vlivnými zákulisními hráči evropské politiky mimo hlavní pozornost kamer.

Projděte si vizitky osobností v Bruselu

Edita Hrdá

Jako šéfka Stálého zastoupení ČR při EU je hlavní spojkou pro premiéra Petra Fialu (ODS) v Bruselu, kde svým kolegům z dalších zemí vysvětluje české postoje. Většinu své profesní kariéry se ale věnovala Latinské Americe. Působila jako velvyslankyně ČR při OSN v New Yorku, do unijní diplomacie nastoupila v roce 2015 jako expertka na Ameriku a stala se tehdy nejvýše postavenou Češkou v Evropské službě pro vnější činnost. Před dvěma lety si ji do vedení české diplomatické mise při EU vybral tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).

Jaroslav Zajíček

Dvojka na Stálém zastoupení ČR v Bruselu. Jako český velvyslanec ve výboru COREPER I má na povel vyjednávání za české zájmy v klíčové legislativě týkající se klimatické politiky, energetiky a průmyslu nebo zemědělství. Podílel se už na rozhovorech o českém vstupu do EU a od té doby se unii věnuje dlouhodobě s pětiletou přestávkou na velvyslanectví ve Washingtonu. Za české předsednictví mj. povede vyjednávání s europoslanci o finální podobě části balíku opatření ne snižování emisí.

Eva Hrnčířová

Jako mluvčí Stálého zastoupení ČR při EU bude mluvit za české předsednictví zejména k zahraničním novinářům. Do Bruselu se dostala jako zahraniční zpravodajka České televize a po konci svého působení na postu v roce 2012 v belgické metropoli zůstala. Do státních služeb vstoupila letos, pozornost médií vzbudilo, že nastoupila bez příslušné bezpečnostní prověrky.

Charles Michel

Po Lisabonské smlouvě už premiér předsednické země není jedním ze tří šéfů celé unie. Evropská rada má svého stálého předsedu, kterým je nyní belgický expremiér Charles Michel. Neformálně ale může premiér dál sehrávat na unijních summitech důležitou roli v celoevropské politice. Zda se to podaří Petru Fialovi, bude záviset na jeho schopnosti dosáhnout s Michelem synergie.

Frédéric Bernard

Jako šéf kabinetu předsedy Evropské rady je pravou rukou Charlese Michela, který si ho do unijní politiky vzal ze svého někdejšího působiště v čele belgické federální vlády. Pro české předsednictví bude představovat nejdůležitějšího zákulisního hráče pro přípravu unijních summitů. Hlavní roli sehraje zejména při přípravě neformálního summitu EU, který se odehraje na podzim na Pražském hradě.

Simon Mordue a Magdalena Grono

Mordue je uznávaný unijní expert na rozšiřování EU, východní partnerství, Turecko a migraci, který získal výrazný vliv na rozhodování Charlese Michela jako jeho hlavní poradce v zahraničněpolitických otázkách. České předsednictví bere Ukrajinu za svou klíčovou prioritu, a bude-li chtít Michelovu podporu, cesta k ní povede i přes Morduea. Ačkoliv národností Ir, má vazby i na Česko, čtyři roky totiž řídil kabinet někdejšímu českému eurokomisaři Štefanu Fülemu. Ještě blíže k Česku má Michelova poradkyně pro Rusko a postsovětský prostor Magdalena Grono, která je národností Češka.

Peter Javorčík

České předsednictví se bude potřebovat opřít o vnitřní aparát Rady Evropské unie. Zatímco v jeho nejvyšším vedení nastalo těsně před začátkem předsednictví vakuum po nečekaném odchodu dlouholetého generálního tajemníka Jeppeho Tranholma-Mikkelsena na dánské ministerstvo zahraničí, o něco níže budou Češi narážet na známou tvář na vlivném místě generálního ředitele pro životní prostředí, dopravu a energetiku. Je jím bývalý dlouholetý slovenský velvyslanec při EU Peter Javorčík.

Jörg Kukies

Hlavní poradce německého kancléře Olafa Scholze pro ekonomiku a unijní politiku. Německá podpora sehrála během prvního českého předsednictví klíčovou roli, mj. při vyjednávání během plynové krize. Po odchodu Angely Merkelové a nástupu Zelených do vlády se Německo Česku názorově vzdálilo, chce-li české předsednictví něčeho dosáhnout, Německo obejít nemůže. Klíčovou spojkou na kancléře Olafa Scholze je právě Jörg Kukies, špičkový ekonom, který Scholzovi dřív radil na spolkovém ministerstvu financí, kam přešel z vedení banky Goldman Sachs.

Clément Beaune

Pravá ruka francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pro EU. Působil v Paříži jako expert na ministerstvu hospodářství a financí, kde si ho Macron vyhlédl coby tehdejší ministr hospodářství ve vládě Manuela Vallse. Po svém zvolení prezidentem si ho Macron vzal do svého týmu, od roku 2020 Beaune jako státní tajemník pro evropské záležitosti fakticky vede francouzskou unijní politiku. Letos v květnu ho Macron povýšil do ministerského křesla, nyní získal mandát poslance na základě výsledků červnových parlamentních voleb.

Björn Seibert a Ilze Juhansonová

Hlavní mocenská převodová páka mezi šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a úřednickým aparátem unijní exekutivy. Lotyška Ilze Juhansonová je jako generální tajemnice nejvýše postavenou úřednicí v Evropské komisi, ve funkci vystřídala Martina Selmayra, kterému se pro jeho extrémně vysoký vliv přezdívalo kardinál Richelieu unijní politiky. Selmayer do čela aparátu komise kontroverzně přestoupil z místa šéfa politického kabinetu Jeana-Clauda Junckera. Pozice vyklidil s příchodem Ursuly von der Leyenové. Její kabinet vede Björn Seibert, harvardský expert na bezpečnost, kterého si von der Leyenová přivedla z Berlína. Bude-li Česko chtít i u nejcitlivějších věcí ovlivnit, co Evropská komise chystá, Seibert je ten, komu volat.

Podcast Bruselské chlebíčky

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu, který odstartoval v pondělí 20. června. S nadhledem se každý týden dívá do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servíruje přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.

První díl si můžete poslechnout zde, druhý zde.

Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Pište na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Filip Nerad, Viktor Daněk, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme