Nové sídlo pro české úředníky v Bruselu: Stát si na tři roky pronajal dům za 43 milionů

Několik desítek úředníků zajišťujících v druhé polovině roku 2022 předsednictví Česka v Radě Evropské unie bude sídlit v Bruselu deset minut chůze od Evropského parlamentu. Ministerstvo zahraničí v září podepsalo smlouvu o pronájmu domu na tři roky za 1,6 milionu eur (v přepočtu 43 milionů korun). Radiožurnálu to řekl šéf diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD. Rezort zároveň spustil výběrová řízení na klíčové pozice v organizaci předsednictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo úředníků českého předsednictví v Radě Evropské unie v Bruselu. | Zdroj: Webová stránka studia DDS+ Architects

Zaměstnancům budou v kancelářské budově v ulici Rue du Trône k dispozici dvě podlaží a jednací místnosti, uvedl Petříček. „Smlouva je podepsaná již od počátku září. V tuto chvíli probíhají úpravy tak, aby byly prostory připravené na postupný přesun pracovníků stálého zastoupení a lidí, kteří se budou v Bruselu podílet na zajištění našeho předsednictví.“

Předsednictví Rady EU není jen žvanírna s chlebíčky, úředníci určují směr diskuse, říká diplomat Jindrák

Číst článek

Celkem 43 milionů na tříletý pronájem budovy půjde přímo z rozpočtu ministerstva zahraničí. „S ministerstvem financí máme dohodu i na tom, že podpoří rozpočet ministerstva zahraničních věcí tak, aby náklady na pronájem těchto prostor v něm na příští rok už byly,“ dodává ministr Petříček.

Ministerstvo zahraničí taky spustilo výběrová řízení na zaměstnance, o které dočasně posílí Stálé zastoupení Česka v Evropské unii. Zatím jich obsadilo pět. Aktuálně v Bruselu pro Česko pracuje zhruba sto lidí, uvedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

„Bude vybráno ještě dalších zhruba šedesát lidí v souvislosti s nárůstem agendy předsednictví, kteří nastoupí a posílí tým stálého zastoupení v Bruselu. Jsme samozřejmě připraveni, že se k nám připojí i stážisté“ říká.

Kritika rozpočtu

Vládní Sekce pro evropské záležitosti podle Hrdinkové v současnosti taky připravuje výběr motta a loga českého předsednictví. A především připravuje témata, na která by se Česko v čele unie mohlo zaměřit.

Za 1,3 miliardy korun se předsednictví v EU zvládnout nedá, míní český velvyslanec Dürr

Číst článek

Podle předsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka z KDU-ČSL by přípravy mohly být rychlejší. „Vzhledem k tomu, že je potřeba širšího konsenzu mezi hlavními aktéry nejen na české politické scéně, ale například i v hospodářském a sociálním sektoru, tak bychom potřebovali zrychlit a zintenzivnit ten dialog. Neměli bychom podceňovat to, co nás čeká do budoucna a co bude velmi aktuální a může Českou republiku posunout dál a zviditelnit za ten rok a půl,“ říká Benešík.

Většina opozičních stran i vládní ČSSD zároveň dlouhodobě kritizují rozpočet českého předsednictví jako rekordně nízký. Premiér Andrej Babiš (ANO) loni prosadil rozpočet ve výši 1,24 miliard. Přitom na poslední předsednictví Česka v roce 2009 vyčlenila tehdejší vláda 3,75 miliardy.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme