V Rudolfinu se konal koncert, kde zazněla skladba Silnější než včera složená pro české předsednictví

V pražském Rudolfinu se v pátek uskutečnil slavnostní koncert PKF - Prague Philharmonia k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Světovou premiéru měla autorská skladba pro orchestr a sólový klavír Silnější než včera (Stronger than Yesterday) klavíristy Tomáše Kača složená speciálně pro české předsednictví. Večer v zaplněné Dvořákově síni zahájily hymny České republiky a Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Rudolfinu proběhl slavnostní koncert k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie

V Rudolfinu proběhl slavnostní koncert k zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie | Zdroj: ČTK

Na programu koncertu byla díla českých autorů propojující klasickou hudbu s hudbou populární, jazzovou nebo také s českým folklorem.

Z klasiky zazněla předehra Můj domov, součást scénické hudby, kterou Antonín Dvořák zkomponoval na žádost vedení Prozatímního divadla ke hře Františka Ferdinanda Šamberka Josef Kajetán Tyl, a Slovanský tanec č. 4 F dur.

‚Symbolické zahájení.‘ Do Litomyšle dorazila vláda i eurokomisaři, jednali o prioritách předsednictví

Číst článek

V popředí programu byla díla soudobých hudebníků. Posluchači velkým aplausem odměnili kompozici Zrození od dirigenta Jana Kučery, který se zároveň ujal vedení souboru Prague Philharmonia. Kačo vedle premiérové skladby nabídl také sólovou improvizaci na lidovou píseň Široký, hluboký a autorskou skladbu Hope.

Talentovaný klavírista 

Ve skladbě pro orchestr a klavír Silnější než včera využil skladatel, jehož tvorbu označují hudební kritici za originální způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské muziky, citace oblíbené písně prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Ach synku, synku.

Název skladby Silnější než včera se dá chápat různě, jedním z významů je odkaz na osobní boje každého člověka.

„Také se to však dá aplikovat například na naši zemi či celou Evropskou unii, která si teď prochází velkou zkouškou. Pevně věřím, že pokud problémy překonáme, budeme silnější než včera,“ řekl Kačo.

Česko si koncertem v pařížském chrámu symbolicky vyměnilo předsednictví v Radě EU s Francií

Číst článek

Hudebník pochází z dvanácti dětí, k hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na „rozladěné, staré, polorozbité pianino“, které měli doma.

„Můj cíl je, aby za nějakou dobu označení romský nebo český klavírista zmizelo, aby zůstal jen klavírista,“ prohlásil umělec. Po absolvování slavné školy soudobé hudby Berklee College of Music v Bostonu se usadil v Los Angeles.

Koncert symbolicky uzavřelo orchestrální provedení skladby Modlitba pro Martu známé v podání Marty Kubišové, které dal orchestrální podobu dirigent Kučera. Zazpíval ji operní pěvec Jiří Brückler.

Přítomní politici

Před zahájením koncertu promluvili premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Miloš Zeman. Prezident upoutaný na invalidním vozíku pak sledoval celý koncert z první řady pod pódiem. Vzhledem k množství oficiálních činitelů v Rudolfinu se mezi posluchači pohybovalo několik členů ochranné služby.

Česká republika společným zasedáním vlády a Evropské komise v Litomyšli 1. července zahájila půlroční předsednictví v Radě Evropské unie. Na závěr setkání se konal koncert, Česká filharmonie ho sestavila z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Antonína Dvořáka.

Orchestr dirigoval Jakub Hrůša. K příležitosti předsednictví se uskuteční i další hudební akce, například koncert České filharmonie 2. září na plovoucí scéně u Slovanského ostrova v Praze.

Na akci nazvané Koncert pro Evropu vystoupí první český orchestr pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí svou 88. sezonu 21. a 22. září v Obecním domě koncerty k českému předsednictví. Pod vedením svého šéfdirigenta Tomáše Braunera mimo jiné nabídne i Devátou symfonii s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme