České prezidentské volby sledují nevládní pozorovatelé z Běloruska

Běloruský nevládní sektor poslal na české prezidentské volby pozorovatelskou misi. Její členové chtějí navštívit stovku hlasovacích míst po celé republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko, volby | Foto: Reuters

Při prezidentských volbách v Bělorusku, když lidé volí Lukašenka, se například v továrnách hlasuje předem. Kritici to označují za důležitý mechanismus pro manipulaci s výsledky.

Rozdíl je také v tom, že v Bělorusku volby nikdy netrvají dva dny. Kvůli noci, kdy by mohly hlasovací lístky zůstat bez dozoru. Ty se také neposílají předem jako u nás, ale existuje jedna velká "plachta".

„Hlavní rozdíl je v tom, že když přijdu u nás do volební místnosti, jsem domácí pozorovatel. Ale postup je stejný - požádat o souhlas komisi, položit otázky, sledovat průběh hlasování a pak se podílet na monitoringu sčítání,“ popisuje pozorovatelka Karina Bobrik

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozorovatelskou misi z Běloruska se zajímal Martin Ježek

Interní běloruští pozorovatelé z nevládního sektoru se tak učí standardy volebního pozorování na českých volbách.

Vedoucí běloruské mise Anastasia Mačenko se předsedy volební komise v základní škole v pražské Zbraslavi Filipa Gaspara vyptávala například na složení komise.

Sledujeme ONLINE: Češi si poprvé vybírají hlavu státu sami. Všichni kandidáti už hlasovali

Číst článek

Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme