České prezidentské volby sledují nevládní pozorovatelé z Běloruska

Běloruský nevládní sektor poslal na české prezidentské volby pozorovatelskou misi. Její členové chtějí navštívit stovku hlasovacích míst po celé republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko, volby | Zdroj: Reuters

Při prezidentských volbách v Bělorusku, když lidé volí Lukašenka, se například v továrnách hlasuje předem. Kritici to označují za důležitý mechanismus pro manipulaci s výsledky.

Rozdíl je také v tom, že v Bělorusku volby nikdy netrvají dva dny. Kvůli noci, kdy by mohly hlasovací lístky zůstat bez dozoru. Ty se také neposílají předem jako u nás, ale existuje jedna velká "plachta".

„Hlavní rozdíl je v tom, že když přijdu u nás do volební místnosti, jsem domácí pozorovatel. Ale postup je stejný - požádat o souhlas komisi, položit otázky, sledovat průběh hlasování a pak se podílet na monitoringu sčítání,“ popisuje pozorovatelka Karina Bobrik

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozorovatelskou misi z Běloruska se zajímal Martin Ježek

Interní běloruští pozorovatelé z nevládního sektoru se tak učí standardy volebního pozorování na českých volbách.

Vedoucí běloruské mise Anastasia Mačenko se předsedy volební komise v základní škole v pražské Zbraslavi Filipa Gaspara vyptávala například na složení komise.

Sledujeme ONLINE: Češi si poprvé vybírají hlavu státu sami. Všichni kandidáti už hlasovali

Číst článek

Simona Bartošová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme