České rodiny obstály v celoevropském testu zdraví. ČR se do něj zapojila poprvé

Česká populace obstála ve velkém zdravotnickém testu. Podle jeho výsledků neohrožují tuzemské rodiny žádné nebezpečné škodliviny. Zdravotníci měřili hodnoty toxických látek u sto dvaceti rodin v Praze a v Libereckém kraji. Ze vzorků moči nebo vlasů pak zjišťovali, jestli nemají matky a jejich děti v těle například rtuť nebo kadmium. Do rozsáhlého projektu, kterým prošlo Česko vůbec poprvé, se zapojilo dvacet jedna evropských států.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: www.dnyvedy.cz

Šárka Dušková z Prahy a její desetiletá dcera Michaela se do velkého testování pustily dobrovolně. Matka byla zvědavá, jak je na tom její rodina.

„Strašně mě zajímá otázka životního prostředí. Děti každý den přecházejí přes velkou křižovatku, kde je v zimě cítit smogová situace. Prostě se špatně dýchá,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká populace obstála ve velkém evropském zdravotnickém testu. Podrobnosti zjišťovala reportérka Petra Benešová

Rodina kvůli výzkumu prošla v minulých měsících náročným testováním.

„S holčičkou jsme dávaly vzorky moče a vzorky vlasů. Vyplňovaly jsme dotazník, kde byla spousta otázek ohledně našeho životního stylu, jak se stravujeme, jaké jíme potraviny, především, jestli jsou to polotovary,“ přibližuje Šárka Dušková.

Kromě stravování chtěli zdravotníci také vědět, jestli matka a její dítě jezdí autem nebo hromadnou dopravou, jakou používají kosmetiku, nebo kde bydlí, jestli v panelovém domě nebo ve staré zástavbě.

Jak vysvětluje koordinátorka výzkumného projektu Milena Černá ze Státního zdravotního ústavu, každý detail byl důležitý.

„Sledovala se hladina kadmia v moči. Kadmium souvisí především s kouřením. Pak se sledovaly hodnoty rtuti ve vlasech. Dalším ukazatelem byl kotinin, což je metabolit nikotinu, Ta hodnota ukazuje aktuální stav zátěže cigaretovým nebo tabákovým kouřem,“ upřesňuje.

Tento týden dostane každá rodina podrobné výsledky. Celkově dopadly testy dobře. „Česká populace, nebo ten vzorek, který byl zařazen do studie, nemá nějaké vysoké hodnoty jednotlivých ukazatelů,“ říká profesorka Černá.

Testy se budou opakovat

Testu se zúčastnily hlavně děti ve věku od 6 do 11 let a jejich matky, kterým nebylo více než 45 let. Právě matka a dítě podle odborníků nejlépe odrážejí zdraví v populaci.

Zdravotníci si rodiny vytipovali v libereckých a pražských školách. Při testování platila přísná etická pravidla.

„Lidem opravdu zajistíte to, že účast je dobrovolná, že mohou kdykoliv odstoupit. Protože maminka ze začátku vůbec nemusí domyslet, co všechno to obnáší,“ vysvětluje pedagožka Dana Fragnerová, která zdravotníky proškolila.

Celkové výsledky, které ukážou hodnoty škodlivin v 21 evropských státech, budou na konci října. Už teď se předběžně odhaduje, že například přímořské státy mohou překračovat limity rtuti kvůli větší konzumaci mořských ryb.

Podobné testování by se v dalších letech mělo v Evropě opakovat.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme