České seniory ohrožuje nepochopení společnosti i drobná kriminalita

Dnešek je Mezinárodním dnem seniorů. Svět si ho připomíná od roku 1991, kdy o něm rozhodlo Valné shromáždění OSN. Organizace spojených národů letos při této příležitosti vydala zprávu s názvem „Stárnutí v 21. století“. Odborníci v ní konstatují, že do roku 2050 budou v rozvíjejících se zemích čtyři pětiny obyvatelstva ve věku nad 60 let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Během deseti let podle zprávy překročí počet lidí starších 60 let miliardu. S tím je podle OSN třeba počítat, pokud jde o důchody, zdravotní péči i právní ochranu seniorů. Země by se ale měly zaměřit i na využití potenciálu, jaký starší lidé představují.

Zprávu vypracovaly Populační fond OSN a organizace HelpAge International deset let poté, co Světové shromáždění o stárnutí přijalo Madridský mezinárodní akční plán pro problematiku stárnutí. OSN tehdy poprvé spojila stárnutí s otázkou lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podmínkách českých seniorů hovořila ve Světě o jedné předsedkyně správní rady Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami Jitka Hoplíčková

Starost o starší generace by měla být pro Českou republiku ještě aktuálnějším tématem než pro zbytek světa.

„Populační prognóza, kterou vydal statistický úřad OSN již v roce 2000, tvrdí, že Česko očekává nejvyšší nárůst seniorské populace ve světě,“ tvrdí předsedkyně správní rady Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami Jitka Hoplíčková.

Podle ní se už 70 let nezměnil pohled české společnosti na seniory. Vnímá je jako osoby, které mají snížené vnímání a zatěžují společnost důchody.

Hlavním cílem Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami je ‚Aktivním stářím k doživotní soběstačnosti‘.

„Aktivní stáří zajistí důstojné stáří a nedovolí nezájem společnosti,“ vysvětluje Hoplíčková.

Senioři slaví mezinárodní den. Nejdůležitější je aktivita, shodují se

Číst článek

Zároveň upozorňuje na katastrofální nedostatek zařízení podporujících aktivní stáří. V České republice, stejně jako v podobných státech, má zájem o taková zařízení třicet procent seniorské populace. Ale pouze necelé jedno procento je může vyžít.

Nadace pořádá každoročně konference o porušování lidských práv a zajištění seniorů. „Drobná kriminalita se na seniory soustředila v posledních dvou až třech letech takovou intenzitou, že nelze přehlédnout nárůst kriminálního zájmu o seniory, kteří nejsou v České republice bezpečnostně, sociálně ani zdravotně zajištěni,“ dodává Hoplíčková.

Martina Mašková, Helena Berková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme