České silnice mají za sebou nejtragičtější víkend od začátku roku, zemřelo 13 lidí

Uplynulý víkend byl na českých silnicích nejhorší od začátku roku. Podle BESIPu při nehodách zemřelo 13 lidí. Nejtragičtějším dnem byla neděle, kdy zemřelo sedm osob. Celkem přišlo na českých silnicích v červenci o život 63 lidí. Ještě včera to přitom podle předběžných údajů vypadalo, že počet mrtvých za první prázdninový měsíc bude nejnižší od roku 1970.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehody, Hory, Třebíčsko | Foto: Policie ČR

Podle policejních statistik zemřelo během letošního července 27 řidičů osobních aut, 12 jejich spolujezdců, 12 motorkářů, 6 chodců, 4 cyklisté a po jednom řidiči nákladního auta a spolujezdci na motocyklu.

Odborníci z týmu silniční bezpečnosti tvrdí, že tragické nehody se někdy kvůli nepozornosti řidičů stanou zbytečně. Někteří řidiči se totiž plně nevěnují řízení, za jízdy telefonují nebo nastavují navigaci.

„Pak se může stát, že vybočí o metr nebo dva, což na úzké silnici může znamenat vjetí do protisměru a až čelní srážku,“ říká Roman Budský. Často těmto střetům nepředchází žádné brzdění nebo snížení rychlosti, proto jsou následky tak tragické.

Nejtragičtější dny a víkendy 2016:
Nejhorší dny:
Neděle 31. 7. – 7 usmrcených
Úterý 29. 3., sobota 14. 5., pátek 1. 7. – 6 usmrcených
Nejhorší víkendy (pátek, sobota, neděle):
29. 7. – 31. 7. – 13 usmrcených
1. - 3. 7. - 10 usmrcených
18. - 20. 3. – 9 usmrcených
8. - 10. 5. – 9 usmrcených
17. – 19. 6. – 9 usmrcených
Zdroj: BESIP

Martin Farář z BESIPu upozorňuje, že poslední červencový víkend tak varuje před druhým prázdninovým měsícem.

„Počátek srpna bývá v posledních letech kritický. Vysoké teploty, prudké střídání počasí, bouřky, změny tlaku, to vše se podepisuje na únavě a stavu řidičů. Platí jediná rada, a to nepodceňovat únavu a vyhnout se stresu, zbytečně se nerozčilovat. Nejsme-li v psychické pohodě, děláme častěji chyby a i sebemenší chyba za volantem mívá tragické následky,“ upozorňuje Farář.

Ke snížení nehodovosti by podle Romana Budského mohly přispět preventivní kampaně. V Česku ale chybí subjekt, který by jejich jednotlivé části koordinoval. „Je to jedna z klíčových otázek pro Radu vlády, která by se měla po třech letech sejít teď v září,“ naznačuje Budský.

Upozorňuje zároveň, že už brzy ale tým silniční bezpečnosti spustí kampaň zaměřenou na prevenci nehod mladých a začínajících řidičů a také seniorů.

Dopravní nehody - mrtví na silnicích v červenci | Foto: Český rozhlas

ČRo, Lenka Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme