České školství zůstává doménou žen. Učitelů je ale oproti roku 2008 víc

Nejmenší školáky učí jen necelých pět procent mužů. Jejich počet se ale zvýšil. Ve srovnání s rokem 2008 přibylo 150 učitelů na prvním stupni základních škol. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. První stupeň sice ovládají učitelky, mezi nimi se ale stále častěji objevuje mužský element.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na zahájení školního roku na ZŠ Heyrovského v Olomouci, učitelky roznášejí do tříd nové učebnice

Přípravy na zahájení školního roku na ZŠ Heyrovského v Olomouci, učitelky roznášejí do tříd nové učebnice | Zdroj: ČTK

V českých školách učí na prvním stupni ve srovnání s evropskými zeměmi takřka nejvíce žen, říká Jana Halamová z Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.

„Podobně je na tom ještě Itálie, Litva, Maďarsko a Slovinsko. Dobře je na tom například Turecko, které má pouze 52 procent učitelek na prvním stupni,“ vysvětluje Halamová.

Hodinu matematiky u žáků třetí třídy na pražské Základní škole Brána jazyků vede Radek Alferi, učitel s patnáctiletou praxí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s muži ve školství, zjišťovala Klára Bílá

„Ze začátku jsem jezdil na tábory. Když jsem začal dělat praktikanta, tak jsem postupem času zjistil, že mi to s dětmi jde. Vybral jsem si pedagogickou fakultu i z toho důvodu, abych mohl s dětmi pokračovat," přibližuje učitel svoji volbu.

Alferi přiznává, že se někdy cítí v převážně ženském kolektivu zvláštně. Svoji práci má ale rád, i když jako velkou nevýhodu vidí platy pedagogů.

„Zatím si úplně nedokážu představit, že bych s tím živil rodinu,“ přiznává Radek Alferi.

Muži na prvním stupni jsou na pražské Základní škole Brána jazyků s rozšířenou výukou matematiky tradicí. Na prvním stupni působí ve škole čtyři učitelé.

„U nás funguje systém, že paní učitelky mají první a druhou třídu. Od třetí do páté třídy se vyučující mění a vyučují mimo jiné naši páni učitelé,“ vysvětluje ředitel školy Petr Tlustý.

Někteří rodiče si tuto základní školu vybrali proto, že pro děti může být muž na prvním stupni velkým vzorem.

Žáci základních škol mohou prověřit své znalosti ve srovnávacích zkouškách | Foto: SCIO

„Přiznám se, že nejhlavnější při výběru školy bylo, že na prvním stupni učí muži,“ potvrzuje maminka Jana Reitrová.

V první třídě by Radek Alferi učit nechtěl. Podle něj tam patří ženy, které často přebírají mateřskou roli.

S tím souhlasí také ředitel školy Petr Tlustý. „Zdá se mi, že v první nebo druhé třídě je paní učitelka příjemnější element. Pro děti je to druhá maminka,“ říká Tlustý.

Kolega z prvního stupně Petr Šunda by si ale troufl. „Asi by tam byl trochu jiný přístup než maminkovský od paní učitelek, ale asi by to šlo,“ věří učitel Šunda.

Motivací pro muže, ale nejen pro ně, by podle kandidáta na post ministra školství Marcela Chládka z ČSSD mohl být kariérní systém, více peněz ve školství a důraz na prestiž učitelského povolání.

Klára Bílá, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme