Hasiči v Českém Švýcarsku už hasí méně než desetinu původní plochy. Našli ohniska u Pravčické brány

Hasičům v Českém Švýcarsku už zbývá dohasit méně než desetina původní plochy požáru. Plameny musí zkrotit na asi 80 hektarech. V úterý ráno předali správě národního parku další uhašené území. Jde o část jejich třetího sektoru, který se nachází severozápadně od Vysoké Lípy. Evakuovaní lidé se ale zatím vrátit nemohou. Hasiči to uvedli na twitteru. Požár v místě vypukl před 17 dny.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Hřensko (Aktualizováno: 13:51 9. 8. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Předaná je už tak celá jižní část z celkové plochy zásahové zóny, zatím to ale nemá vliv na návrat evakuovaných osob. Pracujeme na tom, abychom předávali další části území,“ napsali hasiči. Požářiště hasiči rozdělili na čtyři sektory, jeden v blízkosti Janova předali správě národního parku v pondělí.

Noc na úterý byla v národním parku podle mluvčího ústeckých hasičů Lukáše Marvana klidná. Jednotky ráno začaly likvidovat ohniska u Pravčické brány a Bouřňáku, které objevil dron. Požár v místě vypukl před 17 dny.

Nebyla otázka, jestli České Švýcarsko chytne, ale jen kdy. Navrhovali jsme opatření, říká senátor Linhart

Číst článek

Ohniska se vyskytují blízko sebe a nevznikají nečekaně v jiných oblastech, což je podle mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martiny Götzové dobrá zpráva.

S hašením v úterý pomáhají opět vrtulníky, pět jich hasí a jeden koordinuje provoz. Pohybovat se budou kolem Křídelní stěny, Pravčické brány, Malinového a Borového dolu.

Počet hasičů zasahujících na místě se mírně snížil z původních 1000 na 850. Stále jsou přítomné odřady z celé republiky, ale utlumuje se činnost dobrovolných hasičů z Ústeckého kraje. Jednotky budou asistovat správě parku při hlídání sektorů.

„Předpokládáme ještě střídání odřadů, postupně ale budou do pátku síly a prostředky redukovány. Pak by mělo být místo pod kontrolou jednotek z Ústeckého kraje,“ uvedl pro Radiožurnál Marvan.

Uhašené území bude postupně dál správa přebírat. Hasiči by mohli podle generálního ředitele Vladimíra Vlčka do pátku oheň zlikvidovat.

Hledání dobrovolných hasičů

Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro dohled nad místy, kde hasiči už ukončili hašení požáru. Původně se předpokládalo, že na předaná místa budou dohlížet dobrovolní hasiči zejména z Ústeckého kraje, ti jsou ale často vyčerpaní.

Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy.

Požár v Českém Švýcarsku

V Českém Švýcarsku vypukl ničivý lesní požár 24. července. Na místo se sjeli hasiči ze všech krajů Česka. Požár zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů.

Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

Každá jednotka, která dohlíží na uhašená místa, má k dispozici svou cisternu, která pojme 4000 litrů vody. Správa parku požářiště dvakrát denně monitoruje dronem s termovizí, přístroj zatím ohnisko neobjevil. Samotní hasiči pak každé dvě hodiny chodí oblast kontrolovat s termokamerou.

„Oblast procházíme ve dvoučlenných pravidelných hlídkách a zjišťujeme, jestli se to náhodou nerozhořelo,“ popsal v úterý velitel družstva hasičů Křešice Petr Tobiáš.

Dobrovolníci mají provizorní stanoviště asi 200 metrů od místa, kde se požár zastavil. U cisterny mají lehátka, aby si mohli odpočinout a přes noc se i vyspat. Podle velitele se v noci na hlídku vypraví vždy jeden člen jednotky a ten po návratu vzbudí dalšího muže, aby hlídku převzal.

Kromě cisterny jsou v oblasti rozmístěné i sudy, každý pojme 200 litrů vody. Ze sudu mohou nabrat vodu do speciálního vaku, který nosí na zádech a oheň tak mohou okamžitě začít likvidovat.

František Zajíc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme