První velký test zátěžové bariéry v Českém Švýcarsku. V Hřensku se nad silnicí uvolnil 20tunový kámen

V Hřensku na Děčínsku v Národním parku České Švýcarsko se uvolnil zhruba 20tunový kamenný blok, nad silnicí I/62 ho zachytila vysokozátěžová bariéra. Pletivo zabezpečuje skály od roku 2015, od té doby jde o první velký záchyt. V blízké době správci parku suť odklidí a největší kámen rozeberou na menší kusy a přesunou je, uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Hřensko (Děčínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zaznamenáváme větší množství řícení a posunů. Připisujeme to deštivému počasí,“ uvedl Salov.

‚Musel mít čelovku.‘ Neznámý vandal posprejoval pískovcovou skálu v Edmundově soutěsce ve Hřensku

Číst článek

Některé kameny leží v písku, vyšší množství srážek ho mohl vyplavit. Nedávno kameny a písek zasypaly turistickou cestu u vrchu Koliště. Další skalní bloky by se mohly uvolnit, místo je proto neprůchodné.

Zřícení skalní stěny bylo svým rozsahem také větší, než je v parku obvyklé. Do pohybu se dala skalní stěna v délce zhruba 12 metrů.

Bariéra v Hřensku bude potřebovat drobnou opravu pletiva, která vyjde na tisíce korun. Větší škody kámen nenapáchal. Kdyby bariéra v místě záchytu nebyla, blok by nejspíš dopadl na parkoviště, které se pod skalním útvarem nachází.

Kdy se kámen se sutí zřítily, není jasné. Salov dodal, že správci kontrolují bariéry zhruba jednou za měsíc. Lidé v okolí si záchytu ani nevšimli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme