Hasiči nasadili na požáry v Českém Švýcarsku těžký kalibr. Letadla Canadair jsou ve vzduchu

Na hašení požáru v Českém Švýcarsku se ve čtvrtek podílí sedm vrtulníků a čtyři letadla. Nasazeny jsou dva letouny z Itálie, které pojmou přes 6000 litrů vody. Novinářům to řekl šéf hasičů v Ústeckém kraji Roman Vyskočil.

Aktualizováno Hřensko (Aktualizováno: 16:48 28. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letouny Canadair zamířily ve čtvrtek dopoledne načerpat vodu k jezeru Milada nedaleko Ústí nad Labem a shodily už nad parkem první dávky. Let jim trvá zhruba 12 minut.

Hasiči drží linii požáru na ploše 1000 hektarů. Na České cestě vytvořili bezpečnostní pás

Číst článek

Požár nyní hasí 80 jednotek, tedy asi 450 hasičů. Hasiči doufají, že se ve čtvrtek podaří uhasit část požáru nad domy v Hřensku.

Požár v noci na čtvrtek podle Vyskočila dohořel až k zámečku u Vysoké Lípy, tam se ho podařilo hasičům zastavit. Daří se jej držet na úrovni Hlubokého dolu, Mezné a Mezní louky. K Jetřichovicím se oheň nepřiblížil. Oblast požáru mají hasiči rozdělenou na několik úseků. Vyskočil doufá, že úsek nad domy v Hřensku se ve čtvrtek podaří uhasit.

Hašení pomocí vrtulníků a letadel muselo být ve čtvrtek ráno podle Vyskočila krátce přerušeno kvůli hustému dýmu, po desáté hodině vrtulníky už opět létaly.

Do boje s plameny vysílá pomoc i Slovensko. Do Česka míří 30 slovenských vojáků společně s vrtulníkem UH-60M Blackhawk.

Vstup do národního parku České Švýcarsko ministerstvo životního prostředí plošně nezakáže. Ministryně Hubáčková to probrala se starosty. Avizovala lokální uzávěry po uhašení.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Ředitel krajských hasičů odmítl, že by po nedělním začátku požáru situaci podcenili. Za rozšířením požáru z původně sedmi hektarů na plochu až 1200 hektarů stojí podle něj hlavně sucho a vítr.

„Já si nemyslím, že by na začátku bylo podcenění situace. Byl to standardní požár, byly povolávané jednotky dle poplachových plánů. Celý zásah nám komplikovalo dlouhodobé sucho, velké množství hořlavého materiálu v této oblasti, kterou nechával národní park přírodě. Jsou tam cesty, které se neudržují. Silný vítr, který se měnil, pak roznášel požár na několik dalších samostatných ohnisek ve složitém nepřístupném terénu," uvedl Vyskočil.

V lesích zůstalo velké množství dřeva po kůrovcové kalamitě. Do hašení se hned na začátku zapojily dva policejní vrtulníky. Terén, ve kterém hoří, je velmi členitý, poradit si musí hasiči se skalami i příkrými stráněmi.

Evakuováno bylo podle Vyskočila zhruba 500 lidí, mezi kterými byli obyvatelé i turisti. Další evakuace podle hasičů zatím nehrozí. Vrátit se budou moci lidé až ve chvíli, kdy si budou hasiči jisti, že se požár dál nešíří.

Nikdo z hasičů se za celou dobu zásahu vážně nezranil. Do středeční půlnoci bylo podle Vyskočila ošetřeno osm hasičů, z toho tři dostali kyslíkovou terapii, další měli drobné oděrky.

Povodí Vltavy zvyšuje odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy, tekoucí do Labe. Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán upřesnil, že odtok z Vltavské kaskády do Vltavy se ve čtvrtek zvýšil zhruba ve 14.00 ze čtyřiceti na šedesát metrů krychlových.

Voda jde hlavně z Orlíku, ženou ji turbíny. „Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni,“ dodal Roldán.

Vrtulníky podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, italská letadla Canadair shazují vodu nad Hlubokým dolem. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků.

Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko. Armáda nasadila silnější vrtulník Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu. 

Rozsáhlý požár v národním parku České Švýcarsko se v noci na čtvrtek nerozšířil. Hasičům se daří držet hranice požáru. Ohniska jsou uvnitř této plochy. V bezpečí před ohněm je obec Janov, která se nemusela evakuovat, a budovy v dalších obcích.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme