Požár lesa v Národním parku České Švýcarsko je pod kontrolou. Hasiči dohašují skrytá ohniska

Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se krátce před páteční půlnocí podařilo lokalizovat požár o rozloze čtyř hektarů nedaleko obce Jetřichovice. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Petr Vlacháč. Předpokládá, že zásah potrvá až do podvečerních hodin. U požáru zasahovalo několik desítek českých i německých hasičských vozů, na pomoc přiletěl i vrtulník.

Jetřichovice (Děčínsko) (Aktualizováno: 12:25 19. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuálně podle Vlacháče hasiči prozkoumávají terén, aby zjistili, co se přes noc stalo. „Během dnešního dne (soboty, pozn. red.) se bude provádět průzkum, dohašovat skrytá ohniska a prolévat vodou celá oblast,“ sdělil Vlacháč pro agenturu ČTK. 

„Požár je zcela lokalizován, situaci nám komplikují jen popadané stromy, které prohořívají. Tak je rozřezáváme a dohašujeme,“ doplnil mluvčí.

Zatím podle něj není jisté, co přesně požár způsobilo. V úvahu připadá úmyslné zapálení i samovolné přírodní vzplanutí.

„Příčina požáru je neznámá. Spíše to vypadá, že příčina není přirozená, protože v posledních dnech nebyla žádná bouřka, tak to nevypadá na zahoření od blesku, ale to spekuluji,“ uvedl už v pátek pro server iROZHLAS.cz mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov s tím, že se čeká na vyjádření od hasičů.

Dodal, že požár nahlásili jejich němečtí kolegové, kteří hledali zdroj kouře.

Požár zachvátil v pátek odpoledne část lesa nedaleko obce Jetřichovice. S ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek. „Ohořelé stromy hrozí pádem a ztěžují pohyb jednotek. Zásah komplikuje těžký terén a vysoké teploty,“ popisoval situaci mluvčí krajských hasičů.

Velitel zásahu na místě ve večerních hodinách vyhlásil třetí stupeň poplachu. Do národního parku přijelo několik desítek českých i německých hasičských vozů, zasahoval i vrtulník. Kvůli špatně přístupnému terénu nemohli hasit přes noc. 

Naopak právě díky poloze požáru, který je hluboko v lesích, nebyli v ohrožení žádní obyvatelé oblasti. „Zatím nehrozí žádné nebezpečí pro obyvatele. Samozřejmě v tomto případě bychom je okamžitě vyrozumívali. Momentálně je ale požár hluboko v lesích. Vzhledem k nepřítomnému terénu tam ani není žádná turistická trasa,“ uvedl v pátek večer Vlacháč.

zuj, zbu, Irena Růžičková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme