České turisty varují před tsunami a jiným nebezpečím esemesky

Mobilní telefon vám při cestách do zahraničí může zachránit i život. Podmínkou ale je, abyste byli registrováni v systému ministerstva zahraničí zvaném DROZD. Díky němu dostanete na svůj mobil varovnou esemesku, třeba před blížící se vlnou tsunami nebo zemětřesením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Jan Rosenauer

O projektu, který funguje už třetí rok, však mnozí lidé vůbec nevědí, a to přestože je tato služba pro české cestovatele zdarma.

„Stačí zadat do Googlu ‚drozd‘ a ‚ministerstvo zahraničí‘ a jsem přímo na registrační stránce,“ ukazuje ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Vít Kolář, jak se dostat do dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí, označované zkráceně DROZD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Roberta Mikoláše o systému ministerstva zahraničí DROZD v Ranním Radiožurnálu

Postup je tedy velmi jednoduchý, a to i pro člověka, který se s počítačem úplně nekamarádí. V případě mimořádné situace ho pak ministerstvo okamžitě vyrozumí esemeskou i emailem.

„Záleží na posouzení, do jaké míry je konflikt nebo živelní událost zásadní. Pokud se jedná například o nebezpečí tsunami, zemětřesení, tak samozřejmě ty esemesky zasíláme hned,“ dodává Vít Kolář.

V současnosti je do systému DROZD přihlášeno 1069 občanů České republiky pobývajících v zahraničí, z toho nejvíce – 301 – v Egyptě. Pravdou ale je, že do povědomí české veřejnosti se systém ještě příliš nezapsal. Ministerstvo zahraničí proto chystá novou informační kampaň.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme