České úřady bojují proti padělaným lékům nabízeným na internetu

I přes jasná rizika stále více Čechů riskuje zdraví nákupem léků přes internet. Přitahuje je především nízká cena nebo dostupnost medikamentů, které nejsou na tuzemském trhu k dostání. Podle aktuální statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv si tímto způsobem obstarává léky více než 1,5 milionu tuzemských zákazníků. Přibývá však i padělků a nelegálních léků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celníci v akci (ilustrační foto)

Celníci v akci (ilustrační foto) | Foto: Celní ředitelství

Podle Jiřího Bartáka z Generálního ředitelství cel zachytila Celní správa České republiky v loňském roce padělané léky v 91 případech a v polovině letošního roku už je prakticky na stejném čísle. Nejvíce se dováží padělky léků na podporu erekce.

„Kontrolujeme každou zásilku, ve které léky mohou být, ale záleží na součinnosti s kolegy z ostatních zemí EU,“ přiznává Barták.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Barták z Generálního ředitelství cel a Martin Beneš ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv byli hosty Ozvěn dne

Úzkou spolupráci s celní správou, ale i Policií České republiky nebo Státní potravinářskou inspekcí si chválí ředitel Státního ústav pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Zároveň potvrzuje důležitost mezinárodní spolupráce, která je prý především se sousedními zeměmi velmi aktivní. Díky tomu je prý zachycování padělaných léků v současné době tak časté.

Každý druhý lék nakupovaný po internetu z neznámých zdrojů je podle Beneše padělkem. Po internetu lze nakoupit i pravé léky, ale je třeba si ověřit zdroj, kterým by měla být kamenná lékárna.

„Česká republika v tomto směru nabízí pacientům mnohem více, než jiné země. Pacienti mají možnost si při nákupu léků po internetu ověřit, jestli lékárna vůbec existuje, jestli má oprávnění prodávat. Pakliže nemají možnost takto zdroj ověřit, neměli by nakupovat,“ upozorňuje.

Alarmující prý je nejen rostoucí počet nakupujících, ale především zjištění, že polovina nakupujících po internetu neověřuje, kdo je původcem. Zajímá je pravděpodobně úspora a dostupnost léku za každou cenu.

Padělky mohou být životu nebezpečné

Jiří Barták varuje před riziky, které s padělky hrozí: „Pokud je v padělaných lécích jen neškodné placebo, ještě problém není, ale v mnoha lécích se objevila daleko větší množství látky, která měla podporovat erekci, a tady už nejde o vzrušení, ale skutečně o život.“

Státního ústav pro kontrolu léčiv v březnu rozjel kampaň „nebezepecneleky.cz“, kterou Beneš považuje za velmi úspěšnou. Jednak se díky ní daří zachycovat více padělků a řada lidí se také přeorientovala na internetové nákupy v kamenných lékárnách.

„Podstatné je, že jsme na základě úspěšné, nízkonákladové kampaně rozhodli, že v ní budeme pokračovat, protože působí nejenom restriktivně, ale především preventivně,“ dodává Beneš.

Česká legislativa je podle Bartáka dostatečně přísná v boji proti padělkům na internetu, ale v některých státech Evropské unie tomu tak není a odtud se pak dostávají nelegální léky i do Česka. Příkladem jsou Polsko a další státy na východ od České republiky. Podle světové statistiky je hlavním zdrojem padělků Arábie, především Spojené arabské emiráty.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme