České úřady vydaly zatykač na Vorotnikova. Policie ale neví, kde je

České úřady vydaly zatykač na ruského umělce a disidenta Olega Vorotnikova. Podle Městského státního zastupitelství v Praze porušil podmínky, které dal loni soudu, když jej nepošle do vazby. Na Vorotnikova vydalo Rusko mezinárodní zatykač kvůli aktivitám výtvarné skupiny Vojna a loni na podzim požádalo Prahu o jeho vydání. Umělec přijel do Česka i s manželkou a třemi dětmi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský umělec a disident Vorotnikov je volný. Soud na něj neuvalil vazbu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Státní zástupkyně vydala příkaz k jeho zadržení, protože se třikrát nedostavil k výslechu a nebyl k zastižení na adrese, na které u soudu uvedl, že se bude zdržovat," uvedla pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Pelikán: Je nepravděpodobné, že bych Vorotnikova do Ruska vydal

Číst článek

Podle portálu Aktuálně.cz, který informaci přinesl, policie po Vorotnikovi pátrá, ale není jisté, kde se teď zdržuje. Nejprve Vorotnkovi bydleli u umělecké skupiny Ztohoven. Poté je v Orlíku nad Vltavou ubytoval čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Rodině poskytl i zámek v Čimelicích pro filmařské účely. "Už se ode mě před časem odstěhovali a vrátili se do Prahy. Od té doby jsem o něm neslyšel," řekl serveru Schwarzenberg.

Sama skupina Vojna na internetu informovala, že na jejího lídra Olega Vorotnikova byl v Česku vydán zatykač za "odmítnutí spolupracovat s českým státním zastupitelstvím". Umělci zároveň zveřejnili e-mail od Vorotnikovova českého advokáta Pavla Uhla, který umělce varuje, že při příštím setkání s policisty bude zadržen.

Dokud řízení neskončí, zůstane v Česku

O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Jejich názorem se ministr řídit nemusí. Ministr Robert Pelikán (ANO) ale už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska nepovažuje za pravděpodobné.

Pražský městský soud Vorotnikova neposlal do vazby. Rus slíbil, že se vydávacímu řízení nebude vyhýbat, a dokud neskončí, zůstane v Česku. Původně manželé chtěli azyl ve Švýcarsku.

Manželé s dětmi z Ruska odletěli poté, co na ně tamní úřady vydaly zatykač. Ruská generální prokuratura uvedla, že muž čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset. Urážku úředních osob trestají ruské zákony nápravnými pracemi.

Disidentská výtvarná skupina Vojna se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB z léta 2010. Na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB tehdy umělci namalovali obří penis. Na podzim stejného roku byl Vorotnikov s dalším členem Vojny zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného golfového míčku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme