České vojáky čekají nové úkoly v Afghánistánu a Pobaltí

Vyslání českých vojenských specialistů na řízení letového provozu do Pobaltí a ostraha mezinárodního letiště v afghánském Kábulu. To mají být nové úkoly pro české jednotky v rámci mezinárodních misí v příštím roce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci sil ISAF | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Zdaleka nejvíce českých vojáků bude i nadále v misi KFOR v jihosrbském Kosovu, pokud návrh na zapojení do zahraničních operací schválí vláda a Parlament. Na mírové soužití Albánců a Srbů dohlíželo v provincii kolem čtyř stovek příslušníků naší armády. Jejich počet se ale zvýší, protože Česko přebírá po Finsku přibližně na rok úlohu vedoucí země ve střední části Kosova.

Ministr obrany Karel Kühnl říká, kolik vojáků chce příští rok dohromady vyslat: "Bude to zhruba kolem 950 vojáků, ale celý ten počet nebude celý rok, v misích to bude postupné a v různém počtu."

Ministr dodává, v jakých dalších zemích budou české jednotky příští rok působit: "Budu navrhovat vládě zachování zhruba stovky vojenských policistů v Iráku a určitý zvýšený počet osob v Afghánistánu, kde ke konci roku 2006, až v prosinci, bychom měli převzít řízení kábulského letiště."

Kromě operací pod velením NATO nebo Spojených států budou naši vojáci zapojeni jako pozorovatelé i v misích Organizace spojených národů. Kromě mužů začala česká armáda nedávno vysílat i ženy. Mezi země, kde naši pozorovatelé působí, patří například africká Etiopie, Kongo nebo Libérie.

Celkové výdaje na zahraniční mise přijdou naši armádu v příštím roce na 1 miliardu a 400 milionů korun.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme