České zbrojovky se přetahují o lukrativní obchod s Nigérií

Zakázku za několik miliard korun nabízí Nigérie. Má zájem o generální opravy vojenských letadel L-39 Albatros a dodávku bitevníků L-159 z výzbroje české armády. Chce také postavit servisní a výcvikové centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-39 Albatros | Foto: Ministerstvo obrany ČR

O zakázku usilují dvě zbrojovky - Aero Vodochody a také firma LOM Malešice, která mimo jiné opravuje letecké motory.

Absurdní je, že tvrdý konkurenční boj mezi sebou vedou dvě státem plně ovládáné firmy. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda Radiožurnálu potvrdil, že do sporu se vloží premiér Paroubek.

"Je nešťastné, že se v Nigérii předchází jedna firma před druhou, všechny jsou tam nějakým způsobem přítomny. Je tam šance na úspěch, ale je důležité, aby na místě samém nesoutěžily české firmy, ale abychom měli pouze jednu jedinou reprezentaci. Vláda to rozhodne v nejbližší možné době, čekáme na návrh předsedy vlády," poznamenal Svoboda.

Ministr Svoboda hovoří o česko-nigerijském obchodu desetiletí. Ovšem hrozí, že pokud vláda spor nevyřeší, jednání zkrachují a zakázku získá Ukrajina nebo Bělorusko

Milan Kopp, Blanka Černá, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme