České zbrojovky si stěžují na Německo

Německo blokuje vývoz vojenské techniky - taková slova znějí na adresu našich západních sousedů od českých zbrojovek. Ty plánují dokonce i to, že by na Německo podaly mezinárodní žalobu. Teď ale chtějí ještě zkusit řešit věc po dobrém hlavně během českého předsednictví Evropské unii. Nelíbí se jim totiž to, že často kvůli německým nařízením a předpisům se obchody komplikují a zbytečně prodražují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole | Foto: Jan Rosenauer

Každý obchod s vojenskou technikou musí nejdřív posvětit české úřady, potom náklad putuje třeba do Hamburku, aby se odtud dostal do cílové země. Jenže - Německo si i při tranzitu všechny dokumenty znovu dělá samo a v řadě případů tranzit nepovolí.

"Jejich zdůvodnění bylo například to, že není v zájmu německé vlády, aby se tento obchod uskutečnil. Jde-li o tranzitní licenci, tak by vůbec německé úřady neměly posuzovat, je-li to v zájmu německé vlády," říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

I proto zbrojovky spoléhají na české předsednictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu se jednání nebrání, navíc v době předsednictví by se podle něj měla řešit směrnice týkající se kontrol obchodu s vojenským materiálem. I tak ale výsledek nezaručuje.

"Česká republika bude mít roli moderátora, který bude diskusi řídit. Nebudeme v pozici státu, který by ostatním předepisoval co a jak mají dělat," vysvětluje mluvčí resortu Tomáš Bartovský. O tom, jestli na Německo zbrojovky podají mezinárodní žalobu, se bude jednat přibližně v únoru.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme