České zdravotnické fórum hodnotí reformu zdravotnictví pozitivně

České zdravotnické fórum dnes zveřejní výsledky šestého kola projektu HEZR, který hodnotí ekonomická a sociální opatření ve zdravotnictví. Tentokrát hodnotitelé posuzovali například úpravu regulačních poplatků, elektronizaci zdravotnictví, či úpravu sociálních dávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví | Foto: Tomáš Adamec

Podle Michaela Víchy, výkonného ředitele Českého zdravotnického fóra, se většina hodnotitelů shodla na tom, že zachování regulačních poplatků je dobré, ale s malými korekcemi jako je například sjednocení poplatku za recept a ne za jednotlivé položky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní reformu zdravotnictví na Rádiu Česko okomentoval Michael Vích, výkonný ředitel Českého zdravotnického fóra.

„Co se týká dalších opatřeních, tak nejlépe hodnocená byla elektronizace zdravotnictví, protože si myslíme, že to je krok k modernímu zdravotnictví, které může uspořit velké množství finančních prostředků. Zároveň umožní všem pacientům jednoduše zjistit, jaké jsou náklady na jejich péči a zároveň i kontrolovat svého lékaře,“ popisuje výkonný ředitel Českého zdravotnického fóra.

Experti sdružení se ale například neshodli v otázce sociálních dávek. Podle Víchy jde totiž o velmi citlivé téma: „Většina hodnotitelů uznala, že je důležité omezit finanční toky lidem, kteří je nepotřebují, ale na druhou stranu je potřeba velice citlivě přenastavit jednotlivé dávky tak, aby nebyla omezena podpora lidí, kteří ji opravdu potřebují,“ vysvětluje Vích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reformní kroky nové vlády na Rádiu Česko zhodnotil Vladimír Pavelka z TOP09, který byl členem expertního týmu Zdravotnictví při vznikající trojkoalici.

V hodnotící komisi zasedá 55 expertů z nejrůznějších oblastí českého hospodářství. Nejedná se tedy pouze o osobnosti ze zdravotnictví. Jsou tam například ekonomové, právníci, sociologové, ale i porodní asistentky, odborní žurnalisté, podnikatelé, zástupci stavovských organizací, neziskových organizací a tak dále.

České zdravotnické fórum je neziskovou obecně prospěšnou společností, která funguje od roku 2008. Hlavními body práce tohoto družení je podpora diskuze a komunikace odborníků působících ve zdravotnictví a oborech s tím přímo či nepřímo souvisejících. Dále potom podpora projektů směřujících k trvalé udržitelnosti rozvoje a vysoké kvalitě poskytovaných služeb ve zdravotnictví.

Lenka Rafaelová, Ladislav Henek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme