Válek: Akutní péče není ohrožena, přesčasy jsme napravili. O zdravotnictví dnes jednal s Pavlem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) při čtvrtečním odpoledním setkání s prezidentem Petrem Pavlem jednal o lécích, situaci ohledně přesčasů a odměňování lékařů či o posílení primární péče. Řekl to po schůzce novinářům. Zopakoval, že to, že část lékařů od prosince vypověděla přesčasovou práci, může někde znamenat odklad určitých typů výkonů. Akutní péče ale podle Válka ohrožena není.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci k nedostatku léků

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo zdravotnictví podle vrchního ředitele sekce legislativy a práva Radka Policara na středečním jednání nabídlo lékařům ve státních nemocnicích zvýšení platů od ledna 2024. Chtělo také garantovat minimální výši platu místo zvýšení platových tabulek, které protestující lékaři žádali. Jejich zástupci a odbory návrhy odmítli, podle viceprezidenta České lékařské komory Jana Přády se týkaly jen některých lékařů. Znovu se sejdou 13. listopadu.

Lékaři odmítli návrh ministerstva zdravotnictví na zvýšení platů. Požadují jednotné platové tabulky

Číst článek

„Důvod vypovědění přesčasů byl nešťastně přijatý zákoník práce, ale to jsme napravili,“ řekl Válek. Lékaři žádali změnu zákoníku práce, která od letošního října zdvojnásobila objem možné dobrovolné přesčasové práce až na 832 hodin za rok a fakticky znemožnila dosud běžný 24hodinový pobyt na pracovišti.

„Objevují se další a další požadavky, které jsou pochopitelně legitimní, ale ne vždy jsou realizovatelné okamžitě ve velkém rozsahu,“ řekl Válek. Jeho úřad chystá zákony o zdravotním pojištění i o odměňování lékařů. „Chceme co nejvíc a nejspravedlivěji rozdělit peníze, které v současné době pojišťovna má, rozhodně nechceme, aby docházelo k jakékoli destabilizaci. Na druhé straně nemůžeme dál zadlužovat stát,“ poznamenal ministr.

Jedině směnný provoz

„Vysvětlil jsem (prezidentovi), že se domnívám, že by bylo lépe posílit ne úplně plošně, ale je potřeba soustředit se na obory, kde je největší zatížení,“ konstatoval Válek.

Zdravotnictví bylo postavené na tichých dohodách. Čekalo se, kdy to bouchne, říká šéf asociace nemocnic

Číst článek

S lékaři ministerstvo jedná o návrzích, jakým způsobem rozdělit 6,8 miliardy korun vyčleněných v systému zdravotního pojištění na růst odměňování zdravotníků.

Podle Válka je důležité, aby rostly základní platy lékařů a ti si nemuseli vydělávat skrze dohody či přesčasy v dalších nemocnicích. Jedinou možností je podle ministra směnný provoz.

Ministr prezidenta požádal také o maximální podporu posílení primární péče, počtu praktických lékařů a lékařů pro děti a dorost, aby každý občan měl svého lékaře, u nějž se registroval. Krátce s Pavlem hovořil také o elektronizaci a digitalizaci zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme