Prymula: Před 20 lety se podcenilo stárnutí zdravotnického personálu, pro politiky to nebyl problém

Praha zvažuje stavbu nové metropolitní nemocnice, která by mohla nahradit Bulovku. Nemocnice v hlavním městě v současnosti ukládá pacienty na improvizovaná lehátka na chodbách. V čem tkví největší problém českého zdravotnictví? Marie Bastlová se ptala náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Romana Prymuly.

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula hledá odpovědi na otázky po zlepšení situace v českém zdravotnictví

Nedostatek lůžek ve fakultních nemocnicích podle něj způsobilo zavírání krajských nemocnic.

„Pacienti jsou směřováni do Prahy, což se někde musí řešit provizorním mechanismem,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Kvůli velkému spádovému území má problém třeba Nemocnice Na Bulovce, kam přicházejí pacienti z periferie. Proto se tam se otevřel nový urgentní příjem.

Pražské nemocnice nezvládají nápor pacientů. Záchranáři je vozí ze Středočeského kraje

Číst článek

Málo sester

Další palčivý problém je nedostatek zdravotních sester, kvůli němuž se v minulosti paradoxně lůžka rušila.

Ministerstvo se snaží reagovat zvýšením platů, to ale podle náměstka Prymuly způsobilo spíš přeliv mezi segmenty ve zdravotnictví než nové zaměstnance. „Myslím, že jde více o personální než o finanční problém,“ řekl.

„Zhruba před dvaceti lety jsme podcenili stárnutí zdravotnického personálu. Pro politiky volené na pět let to nebyl problém.“

Situace podle něj v tuto chvíli nemá jednoduché řešení. „Zvyšujeme kapacitu a průchodnost škol, ale efekt bude vidět za deset let. Neřeší to akutní nedostatek. V tuto chvíli buď použijeme pracovníky z jiných odvětví, nebo personál ze zahraničí. Ani jedno není politicky pozitivní,“ uvažuje Prymula.

Aby se dařilo situaci dlouhodobě udržet, je podle něj třeba zvýšit prestiž zdravotnických škol i následného povolání. Řešením může být i zvýšení zdravotnických platů, aby absolventi zdravotnických škol neodcházeli do kanceláří a supermarketů.

Na to ale bude zapotřebí spoluúčasti pacientů. „Já se za ni výrazně přimlouvám. Není přece nutné z pojištění čerpat peníze na léky proti chřipce. Měli bychom být jasně solidární s těmi, kteří potřebují léčbu za miliony korun,“ je přesvědčen Prymula. 

Marie Bastlová, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme