Českem procházela bouře a vichřice

Vichřice spojená s bouří kácela stromy na Domažlicku, Tachovsku a Klatovsku. Prudký liják zkomplikoval život i organizátorům karlovarského filmového festivalu. Živlům tam padlo za oběť zhruba 20 stanů v tamním filmovém městečku a byly vyplaveny i festivalové pokladny v centru města. Ty obnoví provoz zřejmě v pátek dopoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

blesk

Meteorologové opět varovali před rozmary počasí. A jejich varování platí až do pátečního dopoledne! Studenou frontu, která začala k večeru přecházet přes území České republiky, provázejí intenzivní bouřky s přívalovými srážkami a krupobitím. Nárazy větru mohou dosáhnout v nárazech až 90 kilometrů za hodinu, tedy síly vichřice. V druhé polovině noci by řádění živlů mělo slábnout.

Studená fronta odděluje tropický vzduch, který je nyní nad východní Evropou, od chladného a vlhkého vzduchu nad západní Evropou. Ve čtvrtek večer začala fronta ovlivňovat západní polovinu Čech, bude postupovat dál na východ a k ránu slábnout.

"V bouřkách by se mohlo objevit krupobití a zesílený vítr o rychlosti do 140 kilometrů za hodinu. V bouřce, kde by spadlo 30 milimetrů, by se nějaká menší řeka nebo potok mohl vylít ze břehů, ale větší rozsah to mít nebude," uvedl v podvečer František Chylík z Českého hydrometeorologického ústavu. Později meteorologové upravili předpokládanou rychlost větru v nárazech na 90 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle vichřice.

Kroupy se mohou podle meteorologa v bouřkách objevit hlavně na západě Čech, v jiných částech země by se měly vyskytovat jen ojediněle.

Přívalové srážky s úhrnem vody deset až 30 litrů na metr čtvereční také mohou spadnout kdekoli v republice, 50 litrů vody na metr čtvereční by mohlo napršet v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji a v západní části kraje Jihočeského, Středočeského a Libereckého.

Meteorologové upozorňují na to, že tyto nebezpečné povětrností jevy mohou způsobit na některých místech škody na majetku, mohou vyvrátit stromy či způsobit omezení v dopravě. Výstraha meteorologů platí od čtvrteční třetí hodiny odpoledne do pátečního dopoledne.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Karel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme