Českem projíždí americký konvoj. S tuzemskými vojáky bude mít společné cvičení

Do České republiky dnes přijel americký vojenský konvoj mířící na cvičení Saber Strike do Pobaltí. Čítat má přibližně 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. Přes Česko se bude přesunovat do pondělí. Dnešní noc stráví vojáci v ruzyňských kasárnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Česka přijel americký konvoj. Vojáky přivítali ministr obrany Martin Stropnický a americký velvyslanec Andrew Schapiro | Foto: Filip Jandourek

Američtí vojáci jeli z bavorské základny ve Vilsecku. Kvůli bezpečnosti a plynulosti dopravy byl konvoj vzhledem ke své velikosti rozdělen na devět částí s nejméně půlhodinovými rozestupy.

Na české území vstoupil oproti plánu o hodinu a půl později. Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo prvních 35 vozidel americké vojenské techniky krátce po 11 hodinách.

Kolona, v níž nechyběla modifikace kolového obrněného transportéru Stryker, vozy Hummer, lehká tažená houfnice a další technika, se zdržela na cestě Německem, údajně kvůli technickým potížím některých vozů.

První noc v Česku stráví v ruzyňských kasárnách v Praze, kam podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka první vojáci s technikou dorazili kolem půl čtvrté odpoledne. Další dvě noci pak jedna část konvoje stráví ve Vyškově a druhá v Přáslavicích.

Součástí přesunu amerických vojáků bude i společné cvičení s českými vojáky zaměřené na střeleckou přípravu, vojenské ležení a řízení vozidel.

Loni Českem projížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Nejprve zněly hlasy především jeho odpůrců, Američany ale nakonec po celé trase provázely tisíce příznivců a odpůrci byli v menšině.

Dnes se příjezd obešel bez protestů i bez hlasitého vítání. Na dálničních nadjezdech, u dálnice D5 i v areálu v Ostrově u Stříbra ale postávali jednotlivci i skupinky lidí. Někteří lidé měli i americké vlajky.

Konvoj - trasa | Foto: ČTK

Do Česka přijel americký konvoj. Projíždí tudy na cvičení do Pobaltí | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme