Českem se opět ženou bouřky a přívalové deště

Přes Českou republiku se opět od západu ženou bouřky. Až do sobotního brzkého rána platí varování meteorologů před přívalovým deštěm a krupobitím pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj. Od sobotního rána do nedělní půlnoci pak bouřky hrozí v Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Mezi sobotním ránem a nedělní půlnocí se špatné počasí přežene Olomouckým a Moravskoslezským krajem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka s bleskem | Foto: Fotobanka stock.xchng

Napršet může za jedinou hodinu až kolem čtyřicetimilimetrové vrstvy vody na metr čtvereční. Menší řeky a potoky se tak můžou znovu rozvodnit. První bouřky už zasáhly Písecko nebo Příbramsko.

Plzeňský meteorolog Jan Sulan předvídá pro západ Česka: "V pozdních odpoledních hodinách očekáváme vývoj bouřkové oblačnosti, která by měla zasáhnout Plzeňský a Karlovarský kraj. Bouřky pravděpodobně budou přecházet ve dvou vlnách. Jedna odpolední a další spojená s přechodem studené fronty ve večerních hodinách."

Bouřky navíc přinesou i kroupy a přívalové deště, soustředěné na malé oblasti. "Obě tyto vlny bouřek by měly být provázeny nebezpečnými projevy v podobě místních přívalových srážek. Mohou se vyskytnout i kroupy, a to i o průměru větším než dva centimetry. Dají se očekávat i nárazy větru o rychlosti 70 až 90 km/hod," dodává meteorolog.

O aktuálním počasí mluvil v Radiofóru meteorolog Zdeněk Krška z observatoře na Milešovce. Poslechněte si ho v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Vpodvečer se bouře se silným větrem a přívalovým deštěm přehnala přes Ústecký kraj. Hasiči museli vyjíždět celkem k 57 případům. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. Například v Ústí se jednalo o 37 zásahů, na Děčínsku zasahovali hasiči devětkrát a sedmkrát na Litoměřicku.

Jednotky hasičů v Ústí nad Labem také vyjely k vytažení osobního auta z vody pod viaduktem na Předmostí a k odstranění 6 spadlých stromů. V Děčíně - Boleticích a Loubí vyjely jednotky hasičů odstranit dva spadlé stromy a na Litoměřicku jeden strom v Mšených Lázních.

Ochromena byla také městská doprava v krajském městě, kde vítr strhnul střechu na trolejové vedení na trase z centra do Předlic. Provoz na trolejbusových linkách bude obnoven do dnešní půlnoci.

Bouřky a nárazový vítr znovu potrápily i jižní Čechy. Nejhorší situace večer byla na Jindřichohradecku, kde padaly stromy. Některé silnice jsou neprůjezdné.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Přečtěte si také:
Nedávné povodně ukázaly chyby ve struktuře krajiny
Jižní Morava se vzpamatovává z další přívalové bouře
Jih Moravy a východ Čech znovu zasáhly silné bouřky
V Prachaticích přívalové deště způsobily milionové škody
Jih Moravy a východ Čech znovu zasáhly silné bouřky
Kraj rozdělil mezi obce osm milionů korun
Ústecký kraj se chystá výrazně zlepšit kontroly malých toků
Kvůli dešťům bude letos méně ovoce

Marika Táborská, Monika Červená, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme