Českem se v neděli přežene extrémně silný vítr. Hasiči jsou v pohotovosti

Česko v sobotu večer a v neděli zasáhne extrémně silný vítr. Na horách může turisty zastihnout dokonce vichřice. Místy vítr doprovodí i sníh. Hasiči jsou v pohotovosti. Lidem doporučují, aby varování meteorologů nepodceňovali. Měli by podle nich omezit pohyb venku a také zajistit okna i dveře. Výstraha platí pro celé území Česka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr v Praze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nejsilnější vítr s extrémním stupněm nebezpečí očekávají meteorologové v Čechách v nedělních ranních a dopoledních hodinách, Moravu a Slezsko pak zasáhne spíše v odpoledních hodinách.

Česko zasáhl silný vítr. Vyvrací stromy a ochromuje dopravu na železnici

Číst článek

„Vítr bude dosahovat 11 až 16 metrů za sekundu, v nárazech 25 až 30 metrů za sekundu, ojediněle až 35 metrů za sekundu, což je 125 kilometrů v hodině,“ přiblížila pro Radiožurnál meteoroložka Jana Hujslová.

„Na horách očekáváme postupně vítr o rychlosti vichřice. Nárazy budou nejčastěji od 125 do 160 kilometrů v hodině. V hřebenových lokalitách mohou být nárazy ojediněle i silnější. Ve večerních hodinách bude vítr postupně slábnout,“ dodala Hujslová.

Místy vítr doprovodí i sníh. „V kombinaci se silným větrem může během nedělního odpoledne a večera sněžení doprovázet snížená dohlednost. Sněhová pokrývka se může  tvořit i jinde než jen na horách. A na horách se postupně začnou vytvářet sněhové jazyky,“ doplnila Hujslová.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu by vítr mohl ohrozit lidské životy a způsobit škody na velkém území. Hasiči proto připravují speciální opatření. Pracoviště příjmu tísňového volání a operační střediska budou plně obsazena, aby byla připravena odbavovat velký nápor volajících.

„V pohotovosti je také Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru, který má tři roty – v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu. Svou těžkou technikou je předurčen k tomu, aby se vypořádával s těmito mimořádnými událostmi většího rozsahu. Také jsme uvedli do pohotovosti sklady skladovacího a opravárenského zařízení pro výdej humanitárního materiálu,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Nicole Zaoralová.

Listopad bude na začátku a na konci chladný

Maximální teploty v příštím týdnu budou zpočátku od pěti do devíti stupňů Celsia, později se mírně oteplí asi na 12 stupňů. V závěru listopadu už průměrná minimální teplota spadne pod nulu. Celkově by ale následující čtyři týdny měly být teplotně průměrné.

V příštím týdnu se budou minimální noční teploty vzduchu pohybovat nejdříve jen kolem dvou stupňů Celsia, postupně kolem pěti stupňů. V závěru ale opět poklesnou. „Týden od 6. do 12. listopadu se jeví teplotně průměrný až slabě nadprůměrný," uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období mezi 30. říjnem a 26. listopadem jsou čtyři stupně Celsia. „Průměrná týdenní minimální teplota vzduchu v rámci Česka bude pravděpodobně v posledním týdnu období již kolem -1 °C a průměrná týdenní maximální teplota kolem 5 °C, a tedy nejchladnější z celého období," dodali meteorologové.

Srážkové úhrny by v prvních dvou týdnech měly být deset až 15 milimetrů. Ve druhé polovině listopadu budou většinou pod deseti milimetry, tedy průměrné až slabě podprůměrné.

Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme