Silný vítr se prohnal Českem. Dva lidé zemřeli, bez proudu je stále 250 tisíc domácností

Česko zasáhl extrémně silný vítr. Dva lidé kvůli padajícím stromům zemřeli. ČEZ kvůli kumulaci poruch vyhlásil kalamitní stav v osmi krajích. Bez proudu bylo na půl milionu domácností. Některé toky krátce vystoupaly na třetí povodňový stupeň. Na mnoha místech kvůli větru kolabuje doprava. Pražská i brněnská zoo je zavřená. Uzavřený je i Pražský hrad a Průmyslový palác. Výstraha platila pro celé území do 19 hodin.

Praha (Aktualizováno: 23:02 29. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr od rána řádí po celém území republiky, škody způsobuje zejména na západě a na severu země. Počasí v Česku už si vyžádalo dvě oběti. V Jičíně usmrtil padající strom člověka, potvrdila policie. U obce Stařeč na Třebíčsku pak zemřela žena, na kterou v lese spadl strom.

Kalamitní stav podle společnosti ČEZ platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský, Ústecký kraj a Vysočinu. Nejčastější příčinou poruch jsou spadané stromy a větve do vedení a ulomené izolátory. Podle mluvčí firmy Soni Holingerové bylo dopoledne bez elektřiny na půl milionu domácností. Ještě večer jich bylo na 250 tisíc.

„Poruchy se daří opravovat a odstraňovat. Nejvíce práce je v krajích, kde jsme vyhlásili kalamitní stav," popsala pro Radiožurnál mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, linka je velmi vytížená. Buďte trpěliví a shovívaví, využijte i naše webové stránky,“ doplnila Holingerová.

Podle informací Českých drah je kvůli větru přerušen nebo komplikován provoz na desítkách tratí. Cestující musí počítat s dlouhým zpožděním.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Lidé bez elektřiny

Hlášení poruch elektřiny

„Máme navýšené počty pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru. Pro hlášení poruch prosím volejte na bezplatnou linku 800 850 860,“ dodala mluvčí ČEZu.

Hasiči po celém Česku pak kromě popadaných stromů a větví řeší také technickou pomoc, například zajištění uvolněných částí střech, různých konstrukcí a podobně.

Lidé by měli zejména na horách zabezpečit domy. Během extrémně silného větru by raději neměli vycházet ven nebo by se alespoň měli vyhnout lesům, parkům a drátům elektrického vedení. Doporučuje se také nenechat zaparkované auto pod stromem.

Nárazový severovýchodní vítr má totiž mít sílu až 35 metrů za sekundu. A na mnoha místech tak hrozí kvůli podmáčenému terénu pády stromů nebo třeba drátů vysokého napětí.

Kvůli silnému větru byl bez náhrady zrušen obří slalom v rakouském Söldenu, jímž měl v neděli sjezdovým lyžařům odstartovat Světový pohár.

Praha

Pražské operační středisko je plně obsazeno a stále přijímá události. Od rána už pražští hasiči řešili přes 130 událostí, šlo hlavně o popadané stromy. Pražští záchranáři ošetřili nejméně 13 lidí.

Uzavřen je kvůli bezpečnosti také areál Pražského hradu. „Na základě doporučení Hasičského záchranného sboru a vzhledem k pádům předmětů ze střech, které ohrožují zdraví a životy návštěvníků, byl uzavřen až do konce dnešního dne areál Pražského hradu. Již dříve byly kvůli vysokému riziku pádu stromů zavřeny zahrady Hradu," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Také pražská zoologická zahrada zůstane v neděli pro návštěvníky zavřená. „Vzhledem ke škodám, které způsobila vichřice, a k možnému ohrožení návštěvníků padajicími větvemi dnes Zoo Praha zůstane zavřená. Velmi se omlouváme," informoval na svém facebooku ředitel zoo Miroslav Bobek.

Uzavřena je pro návštěvníky také část pražské botanické zahrady. „Z důvodu silného větru budou z bezpečnostních důvodů pro veřejnost po celý den uzavřeny Venkovní expozice. Skleník Fata Morgana zůstává v provozu," informovala na facebookových stránkách.

Brno

Zavřená je kromě pražské také brněnšká zoologická zahrada. Důvodem je opět bezpečnost návštěvníků.

Středočeský kraj

Vítr komplikuje dopravu na dálnici D10, kde je obousměrně popadáno několik stromů do vozovky. Ve směru na Prahu jsou pak popadané stromy hlavně za Mladou Boleslaví.

Olomoucký kraj

Hasiči v Olomouckém kraji v neděli museli kvůli silnému větru řešit již přes 280 událostí. Jde zejména o odstraňování spadlých stromů z komunikací, stromy padají i na elektrická vedení nebo železniční tratě, vítr také uvolňuje a trhá střechy. Situace se nelepší, hasiči zaznamenávají další nárůst událostí a výjezdů jednotek.

Vichřice a popadané stromy zastavily vlaky na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech mají hasiči kvůli větru od páté hodiny ráno hlášeny tři desítky spadlých stromů do silnic. Provoz byl přerušen na trati Strakonice - Volary.

Liberecký kraj

Silný vítr komplikuje na severu Čech od rána provoz na silnicích i železnici. V úsecích Hodkovice - Rychnov u Jablonce, Železný Brod - Velké Hamry, Česká Lípa - Blíževedly a Karlov pod Ještědem - Křížany vichřice zastavila provoz vlaků.

V Libereckém kraji se na třetí povodňový stupeň dostala Jizera v Jablonci nad Jizerou a Kamenice v Plavech. V obcích zatím voda škody nezpůsobila.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji řešili hasiči před 8.00 zhruba 70 událostí a další přibývají každou minutou, informoval jejich mluvčí Martin Kasal.

Polsko hlásí kvůli silné bouři jednu oběť. V Německu stály regionální vlaky

Číst článek

Vítr uvolnil plechy na střechách domů napříč celým krajem, hasiči vyjížděli také ke dvěma požárům. Na mnoha místech obou krajů odstraňovali hasičů spadlé stromy - v Aši do stromu na silnici narazilo auto, dopravu komplikovaly padlé kmeny například u Ostrova, Toužimi, Konstantinových Lázní nebo Boru na Tachovsku.

U Mariánských Lázní a Perninku popadaly stromy na elektrické vedení. Kvůli výpadku elektrického proudu vyprošťovali hasiči v Chodově člověka uvízlého ve výtahu. Energetici řeší poruchy na elektrickém vedení v celém Česku, celkově jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností.

Královéhradecký kraj

Hladina Labe v profilu Vestřec dopoledne překročila třetí povodňový stupeň ohrožení. Vodohospodáři očekávají vzestup vody v nižších částech toku.

Plzeňský kraj

„Celkově už evidujeme kolem 70 výjezdů. Na Domažlicku jsme například zasahovali u nárazu vlaku do stromu. Událost byla bez zranění,“ řekl řídící důstojník plzeňských hasičů.

Osobní vlak narazil do stromu na trati mezi Bělou nad Radbuzou a Hostouní, provoz byl kvůli tomu na trati přerušen. Spadlý strom odstraňovali hasiči také mezi Perninkem a Horní Blatnou na Karlovarsku, tam už byl ale provoz znovu obnoven.

Silný vítr v Krkonoších komplikuje hlavně dopravu. | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Pardubický kraj

Na východě Čech hasiči vyjížděli časně ráno zhruba k 15 popadaným stromům, které zejména zatarasily silnice. Vítr má zesilovat v regionu hlavně dopoledne.

V Pardubickém kraji popadaly stromy a větvě na Chrudimsku, nejvíc kolem Chrasti a Slatiňan. V Královéhradeckém kraji hasiči odstraňovali stromy v Trutnově, Náchodě a Hradci Králové.

Hradecký meteorolog Tomáš Popelka očekává silný vítr dopoledne, odpoledne začne slábnout. Vítr bude foukat od 40 kilometrů za hodinu a na horách v nárazech až 180 kilometrů za hodinu. 

Vysočina

Meterologové varují před extrémně silným větrem i Vysočinu. Může tam vyvracet stromy a shazovat tašky ze střech. Výstraha platí až do sedmi hodin večer. V nárazech může vítr dosahovat až 110 kilometrů v hodině.

Vítr v Brně kolem deváté hodiny objektivem zpravodajky České televize.

Ústecký kraj

Meteorologové očekávají, že Ústecký kraj zasáhne silný vítr hlavně ráno a v dopoledních hodinách. Energetici jsou kvůli výstraze v pohotovosti, aby mohli, co nejrychleji řešit případné poruchy na dodávkách elektrické energie.

Podle dopravního webu policie popadané stromy komplikují provoz hlavně na silnicích v Ústeckém kraji, problémy nastaly během půl hodiny po 6.35 na 20 místech v kraji.

Větrná smršť zastavila provoz na několika tratích. Podle webu Českých drah jsou problémy v Ústeckém kraji na trati z Rumburku do Krásné Lípy a mezi Mikulášovicemi a Dolní Poustevnou.

Aktuální síla větru na území České republiky.

Vítr / vichr / vichřice / orkán - stupnice síly | Foto: Český rozhlas

Lukáš Řezník, Petr Jadrný, Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme